Lwów: poświęcono plac pod budowę nowego kościoła

2008-03-19 00:00:00

Abp Mieczysław Mokrzycki, koadiutor lwowski, poświęcił w Niedzielę Palmową plac pod budowę kościoła rzymskokatolickiego w największej nowej dzielnicy Lwowa – Sichowie.

Obecnie wierni Kościoła rzymskokatolickiego modlą się tam w niewielkim budynku adaptowanym na kaplicę, która od dawna nie odpowiada potrzebom. W dzielnicy tej pracują również siostry służebniczki śląskie, które prowadzą tam przedszkole.

Parafia rzymskokatolicka na Sichowie powstała w 1927 r. Przed II wojną światową zbudowano tam niewielki kościół, który w 1946 r. został przekazany prawosławnym. Na początku lat 90. XX w. oddano go grekokatolikom. W podobnej sytuacji znaleźli się wierni z sąsiadującej z Sichowem wsi Zubra.

W ciągu kilku dziesięcioleci miejscowi katolicy, chcąc uczestniczyć we Mszy św., musieli jeździć do lwowskiej katedry. W 1996 r. wykupiono dom na granicy Sichowa i Zubry, w którym specjalną część wydzielono na kaplicę. W pozostałej części domu znajduje się dom parafialny.

Lwowski architekt Iwan Kowalenko zaproponował rozbudowę budynku, w którym znajduje się kaplica. Kowalenko zaprojektował również pierwszy powojenny kościół rzymskokatolicki we Lwowie, konsekrowany w 2005 r.

„Nasi dziadkowie i ojcowie doświadczyli, co znaczy pogasić te rubinowe światła sygnalizujące Bożą obecność, zatrzeć ślady konsekracji, pozamykać te przestrzenie ograniczone poświęconymi murami” – powiedział w czasie uroczystości abp Mokrzycki. Dodał, że miejsce to "będzie spełniało kluczową i niezastąpioną funkcję w Kościele": będzie czekało na ludzi, którzy szukają Boga.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.