List z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Franciszka Stefczyka, współtwórcy polskiej bankowości spółdzielczej, przekazała arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu Rada Naukowa Spółdzielczego Instytutu Naukowego. Metropolita Lwowski przyjął tę inicjatywę z radością, zaznaczył jednak, że procesu tego nie można rozpocząć od razu, gdyż najpierw trzeba uzyskać zgodę Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. Według niego, możliwe byłoby to „w następnym roku”, razem z planowanym procesem beatyfikacyjnym bp. Rafała Kiernickiego.
W ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Franciszka Stefczyka, 2 grudnia w hotelu „Leopolis” odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, na które został zaproszony też metropolita lwowski. O tym, że Stefczyk opierał swoją działalność dla dobra wspólnego na zasadach chrześcijańskich mówił Marcin Konik-Korn, wicedyrektor Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC z Krakowa. Prelegent poinformował, że zebrano już dokumenty i korespondencję Stefczyka.
Po otrzymaniu listu, podpisanego przez wszystkich obecnych członków Rady Naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, abp Mokrzycki dał wyraz radości z propozycji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. – Ojciec Święty Jan Paweł II uczył nas tego, żebyśmy dawali dzisiejszemu światu wzorce ludzi, którzy wskazywali na Chrystusa poprzez swoje życie, swoje powołanie nie tylko w kapłaństwie czy w życiu konsekrowanym, ale także jako osoby świeckie. Stąd tyle było beatyfikacji, tyle kanonizacji za jego pontyfikatu. I byłaby to wielka radość, gdyby nam się udało te dwa procesy przeprowadzić – zaznaczył abp Mokrzycki. Jednocześnie zasugerował, aby postulatorem procesu został Marcin Konik-Korn, o ile „jego szefowie się zgodzą”.
Arcybiskup lwowski przypomniał, że Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie ma już dwóch świętych: Józefa Bilczewskiego i Józefa Gorazdowskiego, a także błogosławioną: s. Martę Wiecką, szarytkę, „która oddała życie za drugiego człowieka w szpitalu w Śniatyniu”.
Zdaniem inicjatorów beatyfikacji Franciszka Stefczyka, jest on postacią nie tylko historyczną, ale także niezmiernie żywą, ważną w chwili obecnej. Zaznaczono, że Spółdzielcza Kasa im. Franciszka Stefczyka liczy 750 tys. członków. Jest to największa spółdzielnia w Europie pod względem liczby członków.
Według księdza infułata Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela”, zebrany dotychczas materiał na temat życia Stefczyka jest bardzo dobry do rozpoczęcia szczegółowego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. – Nawet sam nie przypuszczałem, że tak to dobrze wygląda. Tacy ludzie jak Franciszek Stefczyk powinni być wzorem chrześcijańskiego życia – podkreśla ks. Skubiś.
– Ekonomia według Stefczyka, była na drugim miejscu, na pierwszym była antropologia, był człowiek, była miłość bliźniego – mówi prof. Janusz Ossowski, prezes Spółdzielczego Instytutu Naukowego.
Grzegorz Bierecki, senator i prezes Krajowej SKOK, podkreśla, że obecnie mówimy o heroiczności cnót Franciszka Stefczyka. – To niezwykły człowiek, który jest przykładem dla wielu Polaków. Znajdujemy w jego pismach, jego działaniach inspiracje do aktualnych przedsięwzięć. To człowiek, który pokazywał swoim działaniem, jak można w praktyce realizować Ewangelię. To jest człowiek, który zasłużył na wyniesienie na ołtarze – dodaje Bierecki.
Według prezesa SKOK im. Franciszka Stefczyka, Andrzeja Sosnowskiego, idea Franciszka Stefczyka sprawdziła się, gdy Polska była pod zaborami. – W obecnych realiach Kasy także walczą z wykluczeniem finansowym – to jedno z naszych zadań – mówi. – Dzięki tej idei, prości chłopi, prości włościanie uzyskali możliwość wyrwania się z pęt lichwy i jednocześnie byli w stanie podnieść swój byt ekonomiczny i społeczny. Teraz znajdują u nas wsparcie osoby, które nie miałyby szans na rynku komercyjnym – wyjaśnia Sosnowski.
Franciszek Stefczyk (1861–1924) zainicjował i organizował gminne kasy oszczędnościowo-pożyczkowe. W 1890 r. założył pierwszą na ziemiach polskich spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową w Czernichowie koło Krakowa. W latach 1899-1918 był dyrektorem Biura Patronatu dla Spółek Oszczędności i Pożyczek przy Wydziale Krajowym we Lwowie. Od 1918 r. kierował Centralną Kasą Spółek Rolniczych. Był inicjatorem, współtwórcą i prezesem Związku Spółdzielczości Rolniczej.
Źródło: KAI, Stefczyk.info
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy