Madryt: tysiące katolików modliło się w intencji rodziny
2008-12-29 00:00:00
Tysiące osób zebrało się 28 grudnia w Madrycie, aby modlić się w intencji rodziny i wyrazić swoje poparcie dla niej. W czasie Mszy kard. Antonio María Rouco Varela zachęcał do życia na wzór Rodziny z Nazaretu.
Pomimo zimna i pochmurnego nieba od wczesnych godzin rannych Plac Kolumba w Madrycie zaczęły wypełniać setki osób, które przybyły na Święto Rodzin z całego kraju. Niektórzy wyjechali o północy, aby zdążyć na Mszę, której przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela.
W południe wszyscy z uwagą wysłuchali słów, jakie do zebranych skierował Benedykt XVI. Odpowiedziały mu gorące oklaski. Następnie kard. Rouco Varela odprawił Mszę, którą koncelebrowało ok. 40 biskupów i 300 kapłanów.
Kard. Rouco Varela wezwał wszystkich, a zwłaszcza młodzież, aby dali radosne świadectwo o Chrystusie. W ten sposób ukażą, że „jest On żywy w każdym z nas, w rodzinie i w Kościele”. Choć rodzina jest wystawiona na cierpienie i szykanowana przez panującą kulturę i niektóre ustawy, to nadal jest szkołą humanizmu i przekazicielką wiary.
Według hierarchy główne zagrożenia to kryzys ekonomiczny, napięcia pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, rozwód ekspresowy, tzw. małżeństwa homoseksualne, niski przyrost naturalny i przemoc w rodzinie. Dzieci „potrzebują miłości ojca i matki, aby mogły być zrodzone” i „wychowane zgodnie z godnością, którą mają od chwili poczęcia w łonie matki: godnością osób, które są powołane, aby być dziećmi Bożymi”.
Kardynał skrytykował sytuację aborcyjną w Hiszpanii: „Wstrząsa fakt i liczba tych, którzy są zabijani z wstrząsającym okrucieństwem” tej praktyki. Aborcja „jest jedną z najgorszych plag naszych czasów, tak dumnych z siebie i swojego postępu”.
Żyć w małżeństwie to „wspaniałe wyzwanie” wbrew panującej kulturze relatywizmu i egoizmu, interesów i rywalizacji wszystkich przeciwko wszystkim, kulturze śmierci. „Język stworzenia jest nieomylny odnośnie do małżeństwa: mężczyzna i kobieta, małżonek i małżonka, którzy się miłują na zawsze i dają życie”. Kard. Rouco Varela zachęcił do modlitwy w intencji rodziny i jej wsparcia.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.