Madryt: wielka manifestacji obrońców życia

2009-10-19 00:00:00
Madryt: wielka manifestacji obrońców życia

Pod hasłem „Każde życie jest ważne” w sobotę wieczorem ulicami Madrytu przeszła wielka manifestacja obrońców życia i rodziny. Według organizatorów wzięło w niej udział ok. 2 mln osób. Demonstranci protestowali przeciwko projektowi ustawy aborcyjnej zaproponowanej przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero.

Przewiduje ona m.in. możliwość tzw. aborcji na życzenie do 14. tygodnia ciąży i rezygnację ze zgody rodziców w przypadku jeśli dziecko chce zabić matka nieletnia. Dotychczas obowiązujące prawo z 1985 r., dopuszcza aborcję, gdy ciąża była wynikiem gwałtu, zagraża zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki lub wykryto deformację płodu.

Ponadto projekt znosi także klauzulę sumienia, co oznacza, że w przypadku wejścia ustawy w życie lekarze i położne nie będą mogli odmówić uczestnictwa w mordowaniu dzieci nienarodzonych. Za złamanie tego przepisu pracownicy służby zdrowia mogliby stracić pracę, a nawet prawo wykonywania zawodu.

Demonstranci, reprezentujący 42 organizacje na czele z Hiszpańskim Forum Rodziny, nieśli transparenty z hasłem „Dla życia, dla kobiety, dla macierzyństwa. Każde życie się liczy”. Inne hasło: „Kobiety przeciw aborcji” widniało na transparentach koalicji stowarzyszeń pod tą właśnie nazwą. Poparcie dla manifestantów wyraziły 154 organizacje hiszpańskie i 234 zagraniczne z 45 krajów, w tym 38 z USA i 22 z Francji, które również przysłały swe delegacje.

Na ulice wyszły całe rodziny z dziećmi. Wielu uczestników marszu miało na sobie czerwone koszulki, symbolizujące „siłę i świętowanie życia”. Na również czerwonych flagach, które demonstranci trzymali w dłoniach można było przeczytać słowa: „Prawo do życia”. Na licznych transparentach znajdowały się przyklejone fotografie dzieci nienarodzonych, widzianych na ekranie ultrasonografu, a także zdjęcia brzuchów kobiet w ciąży.

Uczestnicy manifestacji uczcili ofiary aborcji. Znana dziennikarka Cristina López Schlichting odczytała manifest koalicji „Kobiety przeciw aborcji”. Wytyka on inicjatywie rządowej m.in. całkowity brak ochrony „ofiar aborcji”: dziecka mającego się narodzić, któremu przysługuje ochrona prawna, i matki, nakłanianej do aborcji bez ukazania żadnej alternatywy.

Uznając, że projekt jest sprzeczny z godnością człowieka, działaczki koalicji wezwały do jego odrzucenia przez parlament, by nie dopuścić do jeszcze większej degradacji hiszpańskiego prawodawstwa w kwestii podstawowego prawa do życia.

Na zakończenie manifestacji Benigno Blanco, przewodniczący Hiszpańskiego Forum Rodziny wezwał władze, by usłyszały „wołanie ulicy”. Wskazał, że należy starać się bronić prawa do życia. Jego zdaniem „zdrowe społeczeństwo” nie może istnieć z „permisywną ustawą aborcyjną – ani z obecną, ani z zapowiadaną, ani z żadną inną”.

Choć oficjalnie Kościół katolicki nie włączał się w organizację manifestacji, to wielu biskupów publicznie ją poparło. Ordynariusz Tarazony, bp Demetrio Fernández González uznał, że legalizacja aborcji stanowi „prawdziwą katastrofę ekologiczną”, z której powodu Europa staje się „kontynentem śmierci”. Z powodu aborcji nie narodziło się już 50 mln dzieci tak potrzebnych Europie, umierającej ze smutku i rozpaczy – wskazał hierarcha.

Bp Fernández wezwał też do pomocy matkom przeżywającym trudności, by odkryły jak cenne jest ich macierzyństwo.

Zdaniem ordynariusza diecezji Sigüenza-Guadalajara madrycka manifestacja stanowi krzyk społeczeństwa przeciwko ustawie aborcyjnej. Bp José Sánchez González wezwał duchownych, by w czasie Mszy odmawiali modlitwy w intencji obrony życia nienarodzonych. Podkreślił, że nikt nie ma prawa eliminować istoty ludzkiej, nawet matka. Zabójstwo jest nie tylko grzechem, ale także zbrodnią i „ustawa, która ją uprawomocnia i zmienia w prawo oznacza krok wstecz cywilizacji” - wskazał hierarcha.

Z kolei kard. Carlos Amigo Vallejo zaznaczył, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie podlega negocjacji. Nie jest „przedmiotem kaprysów”, którym można manipulować. Metropolita Sewilli zaznaczył, że chrześcijanie i wszyscy inni ludzie sprzeciwiający się projektowi ustawy mają prawo wyjść na ulice, by powiedzieć, co o nim myślą i bronić życia.

O oficjalnym przyłączeniu się do protestu hiszpańskich obrońców życia w postaci własnych manifestacji solidarnościowych bądź zgromadzeń obrońców życia przed ambasadami Hiszpanii, poinformowali przedstawiciele ponad 60 ruchów i organizacji z 23 krajów.

Przewodniczący Hiszpańskiego Forum Rodziny – Benigno Blanco wyraził zadowolenie z przyłączenia się do marszu w Madrycie ponad 60 organizacji międzynarodowych i dalszych 44 stowarzyszeń krajowych. Pod hasłem „Każde życie jest ważne” swych przedstawicieli do stolicy Hiszpanii przysłali przedstawiciele 61 związków z 23 krajów z czterech kontynentów. Z Afryki przybyli delegaci obrońców życia z Wybrzeża Kości Słoniowej i Demokratycznej Republiki Konga, z obu Ameryk zgłosiło się 13 organizacji ze Stanów Zjednoczonych, 6 z Argentyny, 4 z Ekwadoru, po 2 Chile, Kanady, Meksyku i Peru oraz po jednej z Kolumbii, Trynidadu i Tobago i Urugwaju. Dwa zgłoszenia nadeszły z Indii. Z Europy solidarność z manifestacją w stolicy Hiszpanii wyraziło 8 organizacji rumuńskich, po 3 z Polski i Niemiec, 2 z Francji oraz po jednej z Holandii, Irlandii, Luksemburga, Szwecji i Włoch.

O sukcesie sobotniej manifestacji obrońców życia pisała zgodnie prasa hiszpańska. Rozbieżności dotyczyły głównie liczebności uczestników. Powołując się na policję, część gazet podaje, że udział w demonstracji wzięło około 250 tys. ludzi, a nie 1,2 – 2 mln, jak szacowały władze regionalne i organizatorzy demonstracji.

Dziennik „ABC”, który podaje liczbę 1 mln uczestników manifestacji, zauważa, że premier Zapatero „przegrał społeczną bitwę o aborcję” w kraju, gdzie w 2008 r. zarejestrowano prawie 120 tys. jej przypadków.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.