Malezja: należąca do premiera gazeta prowokuje antychrześcijańskie nastroje

2011-05-10 00:00:00


„Czy Malezja stanie się krajem chrześcijańskim?”. Ten prowokacyjny tytuł znalazł się w ubiegłą sobotę na pierwszej stronie głównego malajskiego dziennika, należącego do premiera Najiba Razaka – informuje Radio Watykańskie. Amerykańska agencja Associated Press zauważa, że opublikowany przez dziennik "Utusan" artykuł o rzekomej próbie uczynienia chrześcijaństwa oficjalną religią w tym zdominowanym przez muzułmanów kraju może doprowadzić do nowych napięć na tle religijnym w Malezji.

O zarzutach pod adresem chrześcijan, chcących jakoby narzucić Malezji swą religię, zaczęło najpierw pisać dwóch autorów blogów internetowych. Jednak dopiero, gdy oskarżenia te uwiarygodnił czołowy dziennik malezyjski, drukując na pierwszej stronie sobotniego wydania artykuł zatytułowany „Czy Malezja stanie się krajem chrześcijańskim?”, o sprawie zaczęło być naprawdę głośno.

Powołując się na świadectwa anonimowych polityków gazeta donosiła, że w czasie niedawnego spotkania z przedstawicielem rządu zwierzchnicy chrześcijańscy zażądali, by ich wyznanie stało się oficjalną religią tego w zdecydowanej większości muzułmańskiego kraju i by chrześcijanin został szefem rządu.

Premier Razak ani nie potwierdził, ani nie zdementował informacji, która wywołała wielkie poruszenie. Choć chrześcijanie podkreślają, że oskarżenia pod ich adresem są kłamstwem, kilku islamskich aktywistów już złożyło doniesienia na policję, żądając wszczęcia oficjalnego dochodzenia w sprawie, która, ich zdaniem, stanowi zagrożenie dla pozycji islamu.

Katolicki arcybiskup Kuala Lumpur, Murphy Pakiam ostatnie oskarżenia pod adresem chrześcijan nazwał „podstępnymi, prowokacyjnymi i złośliwymi kłamstwami, które mają na celu zniszczenie religijnej zgody, wzniecając nienawiść i winiąc za to wyznawców Chrystusa”.

Muzułmanie stanowią w Malezji 60 proc. mieszkańców. Chrześcijan jest natomiast ok. 10 proc.

Źródło: Radio Watykańskie, KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.