Mali kolędnicy misyjni będą zbierać datki na pomoc rówieśnikom w Sudanie Południowym

2011-12-25 00:00:00
Mali kolędnicy misyjni będą zbierać datki na pomoc rówieśnikom w Sudanie Południowym

„Dzieci nie na sprzedaż” – pod takim hasłem tegoroczna kolęda małych misjonarzy zawita w polskich domach. Dzieci zbierać będą datki na rzecz swoich rówieśników z Południowego Sudanu. Kolędnicy misyjni wyruszą ze swoich parafii 26 grudnia. Śpiewając kolędy, w krótkiej scence opowiadać będą o trudnej sytuacji sudańskich dzieci.
 
Niszcząca przez dwie dekady kraj i naród wojna, brak wody, głód, porywanie dzieci i sprzedawanie ich w niewolę, brak dostępu do szkół czy opieki medycznej – to codzienna rzeczywistość małych Sudańczyków, spośród których szczególnie chrześcijanie doświadczają przemocy i prześladowania. Od lipca tego roku Sudan Południowy w końcu wybił się na niepodległość, ale sytuacja jego najmłodszych mieszkańców nie poprawiła się znacznie.
 
Oprócz suszy, głodu i ogólnego chaosu, który jest wynikiem trwającej przez 20 lat wojny domowej, Sudańczycy muszą się borykać z brakiem dostępu do edukacji i opieki medycznej, nie mają ziarna na zasiew ani środków do życia. W rejonach, skąd przez konflikty zbrojne wycofały się organizacje pomocowe, często jedyna instytucją świadczącą jakąkolwiek pomoc jest Kościół i misjonarze. Po wojnie pozostało wiele sierot, dzieci niepełnosprawnych, wykorzystywanych w wojnie jako żołnierze. Wiele dzieci zostało porwanych i sprzedanych w niewolę, tylko nielicznym udało się uciec, lub zostać wykupionymi.
 
W ubiegłym roku mali misjonarze zebrali podczas kolędowania ponad 500 tys. złotych na pomoc dla rówieśników w Ugandzie. Dzięki temu ponad 130 tys. małych Ugandyjczyków zostało objętych programem edukacyjnym i formacyjnym.
 
Polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zbierają datki na rzecz swoich misyjnych rówieśników przez cały rok. W 2010 roku zebrali niemal 1,4 mln zł, dzięki którym pomoc i wsparcie otrzymało prawie 145 tys. dzieci w 8 krajach misyjnych wskazanych przez Stolicę Apostolską.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.