Malta: parlament przyjął ustawę rozwodową

2011-07-27 00:00:00
Malta: parlament przyjął ustawę rozwodową


Malta wprowadza rozwody – jako ostatnie państwo w Unii Europejskiej. 25 lipca parlament tego kraju przyjął, znaczną większością głosów, odpowiedni projekt ustawy. 52 posłów głosowało za ustawą, 11 – w tym premier Lawrence Gonzi – przeciwko, pięciu wstrzymało się od głosu. Po tym głosowaniu ustawa może wejść w życie, musi ją tylko podpisać prezydent George Abela.

Na Malcie mieszka ponad 400 tys. osób, 95 proc. to katolicy. Jest to jedyny kraj Unii Europejskiej, w którym prawo nie dopuszcza rozwodów. Natomiast rocznie anulowanych jest 150-200 małżeństw. Ponadto prawodawstwo Malty uznaje rozwody swoich obywateli przeprowadzone za granicą, o ile jeden z małżonków mieszka w tym kraju, bądź jest jego obywatelem. Takich przypadków jest około 30 rocznie.

Starania o wprowadzenie ustawy rozwodowej rozpoczął przed ponad rokiem poseł konserwatywnej partii narodowej Jeffrey Pullicino Orlando. W przeprowadzonym pod koniec maja br. referendum ok. 53 procent mieszkańców opowiedziało się za legalizacją rozwodów.

Przeciwni ustawie rozwodowej są katoliccy biskupi Malty. W ogłoszonym w ub. r. liście pasterskim zaapelowali, aby nie zmieniać prawa, tylko nastawienie wobec małżeństwa. Również Benedykt XVI podczas swojej podróży apostolskiej na Maltę w kwietniu 2010 r. wezwał mieszkańców wyspy, aby bronili nierozerwalności małżeństwa.

Inicjator ustawy dopuszczającej rozwody, Pullicino Orlando wezwał do zmiany porozumienia Kościół-państwo z 1995 r. Uważa on, że zawarty w tym porozumieniu punkt stanowiący, że o anulowaniu małżeństw ma przede wszystkim decydować Kościół, nie jest dostosowany do potrzeb czasu.

Źródło: KAI

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.