Malta: parlament zadecyduje o referendum w sprawie rozwodów

2011-02-25 00:00:00
Malta: parlament zadecyduje o referendum w sprawie rozwodów

Parlament Malty zadecyduje 16 marca, czy zostanie przeprowadzone w tym kraju referendum w sprawie wprowadzenia rozwodów, o co zabiega lewicowa opozycja. W najbliższym czasie na tę sprawę przeznaczono dziewięć posiedzeń – poinformował 23 lutego „Times of Malta“ powołując się na kalendarz zajęć parlamentu. Socjaliści z opozycji chcą zapytać obywateli, czy są za wprowadzeniem rozwodów w określonych okolicznościach.

Według socjalistów, należałoby postawić obywatelom pytanie: „Czy jest Pani/Pan za tym, aby stworzyć możliwość rozwodów dla małżeństw, które żyją w separacji od co najmniej czterech lat i nie rokują nadziei na pojednanie, o ile zagwarantowane będzie utrzymanie oraz odpowiednia ochrona dzieci?“.

Premier Lawrence Gonzi jest przeciwny referendum. Uważa, że miałoby ono sens wówczas, gdyby posłowie uchwalili projekt ustawy w sprawie rozwodów. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że ustawa wprowadzająca możliwość rozwodów będzie zawierała postanowienia, zmieniające warunki określone w referendum. Premier Gonzi ostrzegł też, że referendum z postawionym w ten sposób pytaniem umożliwiłoby rozwody bez ustalenia winy.

Malta jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym prawo nie dopuszcza rozwodów. Mimo to rocznie anulowanych jest 150-200 małżeństw. Prawodawstwo Malty uznaje rozwody swoich obywateli przeprowadzone za granicą, o ile jeden z małżonków mieszka w tym kraju, bądź jest jego obywatelem. Takich przypadków jest około 30 rocznie.

W październiku ub.r. biskupi Malty wypowiedzieli się przeciwko wprowadzaniu rozwodów. W liście pasterskim zaapelowali, aby nie zmieniać prawa, tylko nastawienie wobec małżeństwa. Zwrócili też uwagę, że tam, gdzie istnieje prawo rozwodowe, zostało ono wprowadzone w nadziei, że będzie to rozwiązaniem dla nieudanych związków małżeńskich. Faktycznie jednak najczęściej prowadzi to do nagromadzenia dodatkowych problemów – stwierdza list pasterski podpisany przez abp. Paula Cremonę i bp. Mario Grecha.

Źródło: KAI
 
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Jak widać zajadłość wrogów nierozerwalnego małżeństwa jest taka, ze nawet w maleńkiej Malcie koniecznie chcą ustanowić tragiczne w skutkach rozwody. Ile łez i złamanego życia wynika z rozwodów, wiedzą najlepiej porzucone żony czy mężowie, a w szczególności dzieci.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.