Marszałek Schetyna: projekt zakazujący aborcji może być skierowany do prac w komisji

2011-06-29 00:00:00
Marszałek Schetyna: projekt zakazujący aborcji może być skierowany do prac w komisji


Z reguły projekt obywatelski poparty setkami tysięcy podpisów jest kierowany do prac w komisji. Myślę, że tym razem będzie podobnie – powiedział wczoraj marszałek Grzegorz Schetyna na briefingu przed rozpoczęciem 95. posiedzenia Sejmu, odnosząc się do obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych. Jego pierwsze czytanie ma się odbyć w czwartek 30 czerwca.

14 kwietnia członkowie społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej utworzonego przez członków fundacji pro-life, złożyli w biurze Marszałka Sejmu 480 tys. podpisów pod projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej całkowicie zakazującej uśmiercania dzieci poczętych. Dwa tygodnie później Kancelaria Sejmu zweryfikowała 100 tys. podpisów wymaganych do uznania inicjatywy ustawodawczej za ważną.

Zgodnie z art. 13 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, Sejm miał 3 miesiące na podjęcie prac nad projektem. Jego pierwsze czytanie odbędzie się w czwartek 30 czerwca - wynika z harmonogramu prac posłów.

Pytany dziś na briefingu przed rozpoczęciem posiedzenia o szanse obywatelskiego projektu na to, by nie został on odrzucony już po pierwszym czytaniu, a został skierowany do prac w komisji, marszałek Grzegorz Schetyna powiedział, iż nie wie, czy tak się stanie. – Nie wiem, czy będzie przekazany do komisji. Z reguły projekt obywatelski poparty setkami tysięcy podpisów jest kierowany do prac w komisji. Myślę, że tym razem będzie podobnie – stwierdził.

Sam określił się jako "zwolennik utrzymania kompromisu, który został osiągnięty blisko 20 lat temu". – Uważam, że powinniśmy go chronić – dodał Schetyna. W jego opinii, "jeżeli do Sejmu trafiają projekty obywatelskie to trzeba nad nimi procedować, robiąc to w spokojny, racjonalny sposób, szanując odmienność poglądów w tych kwestiach, bo ta sprawa jest emocjonalna".

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.