Marsz dla Życia i Rodziny
Na zakończenie marszu metropolita szczeciński-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawił Mszę św. w szczecińskiej katedrze. – Od ponad 50 lat ustawa, prawo państwowe dopuszcza zabijanie dzieci, które żyją pod sercami matek i te pokrętne tłumaczenia, że chodzi o taką czy taką okoliczność nie mają tu żadnego znaczenia – mówił w homilii arcybiskup. – Prawo państwowe, które powinno stać w służbie człowieka i w służbie życia zezwala na bezkarne zabicie i to sprawiło, że już nikt dzisiaj nie wie, czy 25 milionów czy może nawet do 50 milionów istnień ludzkich zostało unicestwionych decyzjami ludzkimi. To jest wielka hekatomba, wielka i głęboka rana od dwóch pokoleń polskimi rękami zadawana narodowi polskiemu – kontynuował abp Dzięga i jednocześnie zachęcał tych, od których zależy stanowienie prawa, aby zmieniali rzeczywistość.
– Jestem za życiem i chcę to pokazać przez noszenie znaczka symbolizującego stópki nienarodzonego dziecka – tłumaczyła młoda dziewczyna, która przyjechała specjalnie na marsz z Nowogradu. Przyjechały też grupy z Kamienia Pomorskiego, Reska, Barlinka i innych miejsc archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz z całej Polski. – Powinniśmy brać udział w duchowej adopcji, aby modlić się za te dzieci i pomagać matkom.
– To jest radość, że żyjemy i my jako rodzice możemy też być współtwórcami i dawać życie innym – argumentował swoją obecność na marszu ojciec ośmiorga dzieci.
– Będziemy żałośni, jeżeli na tym marszu się zakończy – powiedział na zakończenie liturgii ks. Tomasz Kancelarczyk, kościelny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które jest organizatorem Marszu Dla Życia w Szczecinie. – Zapraszam was do duchowej adopcji, aby ten marsz trwał. Zapraszam was przede wszystkim do konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi, aby ten marsz trwał.
– Nieraz się zastanawiam, po co to wszystko, tyle pracy, wysiłku – kontynuował ks. Kancelarczyk. I odpowiedział: – Właśnie po to, żeby mimo wszystko, mimo trudności, mimo przeciwności kobiety rodziły dzieci. – My mamy im w tym dopomagać tworząc przestrzeń życia – zachęcał ks. Tomasz, co spotkało się z gromkimi brawami w wypełnionej ludźmi szczecińskiej bazylice archikatedralnej.
W trakcie Mszy św. część uczestników marszu podjęła się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli codziennej modlitwy w intencji jednego nienarodzonego dziecka. Organizatorzy rozdali w niedzielę ponad 10 tys. znaczków symbolizujących stópki 11-tygodniowego nienarodzonego dziecka. Przed marszem rozprowadzono około 20 tys. takich znaczków w całej archidiecezji.
Marsz Życia w Kielcach
W Marszu Życia, który odbył się także w niedzielę w Kielcach wzięło udział 2 tys. osób. Manifestacja przebiegała pod hasłem „Życie jest piękne”. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze kieleckiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Kazimierza Gurdy.
Obrońcy życia wyruszyli, pod przewodnictwem bp. Gurdy, o godz. 14.00 spod pomnika Henryka Sienkiewicza. Przeszli przez główny deptak Kielc do Parku Miejskiego. W Marszu wzięli udział m.in.: przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, kielczanie, rodziny z dziećmi, siostry zakonne, księża, osoby starsze, osoby chore, niepełnosprawni, stowarzyszenia i ruchy diecezjalne związane z obroną życia
– Przez ten Marsz chcemy pokazać, że można cieszyć się życiem, że życie jest piękne od poczęcia do naturalnej śmierci. Zależy nam na tym, aby każda osoba, rodzina, młodzież, dzieci potrafiły pięknem życia dzielić się z innymi. Chcemy być ze sobą, powiedzieć, że warto żyć, że warto dbać o życie i że warto zakładać rodziny – tłumaczyła współorganizatorka Marszu Życia Katarzyna Strąk, reprezentująca Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Diakonię Życia.
Marsz Życia zorganizował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej z inicjatywy bp. Kazimierza Gurdy. Patronat nad wydarzeniem objął bp kielecki Kazimierz Ryczan i prezydent miasta Kielce Wojciech Lubawski.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy