Marsze dla życia w Pradze i w Bukareszcie

2011-03-28 00:00:00
Marsze dla życia w Pradze i w Bukareszcie

Ponad 2 tys. osób manifestowało w sobotę 26 marca w Pradze w obronie życia dzieci nienarodzonych. Uczestnicy Marszu dla życia, zorganizowanego w stolicy Czech już po raz jedenasty przez Ruch dla życia (Hnutí Pro život ČR), modlili się za rodziców zranionych przez grzech aborcji i o przemianę społeczeństwa czeskiego.

Przed rozpoczęciem Marszu dla życia, prymas Czech i arcybiskup Pragi Dominik Duka odprawił w kościele św. Idziego na praskim Starym Mieście Mszę św. w intencji dzieci nienarodzonych.

Zdenka Rybowa z Ruchu dla życia wyjaśnia, że tym pokojowym protestem obrońcy życia chcą podkreślić, że każdego dnia w wyniku aborcji ginie około 70 dzieci poczętych. – W ubiegłym roku, w ten sposób gwałtowną śmierć poniosły kolejne 24 tysiące dzieci nienarodzonych – zaznacza Rybova.

W marszu wzięło udział wiele osób młodych oraz dzieci. Obrońcy życia nieśli drewniane krzyże, fotografie noworodków, obrazy świętych oraz transparenty z hasłami potępiającymi zabijanie dzieci poczętych.

Marsz dla życia nie ma w Czechach stałej daty. W tym roku zbiegł się z obchodzonym w piątek przez Kościół katolicki Dniem Świętości Życia. Dzień ten, przypadający w święto Zwiastowania Pańskiego, ustanowiono w odpowiedzi na encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae.

Obrońcy życia manifestowali w sobotę także w stolicy Rumunii. Kilkaset osób uczestniczyło w Bukareszcie w marszu przeciwko aborcji, apelując o ochronę daru życia i tradycyjnej rodziny oraz o zmianę rumuńskiego prawa.
Przewodniczący zrzeszenia Pro Vita Bogdan Stanciu zaapelował do partii politycznych o ochronę życia i zniesienie ustawodawstwa dopuszczającego zabijanie dzieci przed narodzeniem.

W okresie komunistycznym w Rumunii liczba legalnych aborcji była większa niż liczba urodzeń dzieci żywych. Po 1990 r. zniesiono wszelkie ograniczenia w dopuszczalności tego procederu w pierwszych 14 tygodniach życia dziecka.

Źródło: prolife.cz, rp.pl, „Nasz Dziennik”
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.