Maryjny błękit włoską barwą narodową

2011-03-18 00:00:00

Przy okazji obchodzonego w czwartek 150-lecia zjednoczenia Włoch, tamtejsze media wiele miejsca poświęciły historii tego kraju oraz symbolom narodowym. Wielu Włochów całkiem niespodziewanie odkrywa, że są one związane z katolicyzmem – podaje Radio Watykańskie, zaznaczając, że tak jest między innymi z kolorem narodowym włoskich sportowców.

Rozgłośnia watykańska przypomina, że od stu lat, dokładnie od 6 stycznia 1911 r. Włosi występują w błękitnych koszulkach i spodenkach. Po raz pierwszy grali w tych barwach na meczu piłki nożnej z reprezentacją Węgier.

Geneza tego koloru jest jednak o wiele starsza, sięga średniowiecza, a dokładniej wypraw krzyżowych. 21 czerwca 1366 r. Amadeusz VI Sabaudzki wypłynął z Wenecji do Ziemi Świętej na krucjatę ogłoszoną przez papieża Urbana V. Nad swym admiralskim okrętem rozwinął błękitny sztandar z wizerunkiem Maryi, Wspomożenia Wiernych. Ten sam błękit stał się znakiem rozpoznawczym sabaudzkich rycerzy, którzy wśród uczestników krucjaty wyróżniali się właśnie błękitną przepaską. Tak narodziła się tradycja, błękit stał się jednym z symboli dynastii sabaudzkiej, a od 1572 r. błękitna szarfa jest oficjalnym elementem sabaudzkiego munduru. Wraz ze zjednoczeniem Włoch w jedno królestwo pod panowaniem dynastii sabaudzkiej, maryjny błękit stał się barwą narodową.

Źródło: Radio Watykańskie
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!