Strony Maryjne
 
Matka Boska Różańcowa z Lepanto

W XVI wieku potęga muzułmańskiego imperium tureckiego rosła w zastraszającym tempie, przygotowując się do najazdu i zawładnięcia chrześcijańską Europą. W celu uniknięcia tej inwazji papież św. Pius V zgromadził flotę wojsk katolickich, która miała stawić czoło licznej flocie muzułmańskiej.

7 października 1571 r., kiedy to w zatoce Lepanto trwała bitwa z muzułmanami, świat chrześcijański modlił się o pomoc Królowej Różańca Świętego. W Rzymie papież prosił wiernych o zdwojenie modlitw. Bractwa różańcowe organizowały procesje i modlitwy w kościołach w intencji zwycięstwa armady katolickiej.

Papież, oddany czciciel różańca, w chwili, gdy decydowały się losy bitwy, miał nadprzyrodzone widzenie, dzięki któremu dowiedział się, że to właśnie katolicka armada odniesie wielkie i spektakularne zwycięstwo. Natychmiast, wielce poruszony, odwrócił się do towarzyszących mu osób i wykrzyknął: „Podziękujmy Jezusowi Chrystusowi za zwycięstwo, które właśnie zesłał naszej flocie."

Cudowne widzenie zostało potwierdzone dopiero w nocy 21 października, kiedy to nareszcie dotarła do Rzymu poczta z wiadomością. Na pamiątkę cudownej interwencji Matki Bożej papież udał się z procesją do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie odśpiewał „Te Deum Laudamus", dodał także do Litanii do Matki Boskiej inwokację Wspomożenie Wiernych. Aby uwiecznić to wspaniałe zwycięstwo chrześcijaństwa, zostało ustanowione święto Matki Boskiej Zwycięskiej, które dwa lata później przyjęło nazwę święta Matki Boskiej Różańcowej i jest corocznie obchodzone przez Kościół katolicki w dniu 7 października.