Gościeszyn – niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim położona 30 km na północ od Gniezna znana jest dziś przede wszystkim ze znajdującego się tu sanktuarium maryjnego. Skrywa ono Cudowny Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem w Ogrodzie Mistycznym, jeden z najcenniejszych obrazów mistrzów niderlandzkich w Polsce. Jednakże to nie wyjątkowa uroda obrazu, ale łaski, które za przyczyną Matki Bożej spływają na wiernych, sprawiają, że od wieków ciągną do tego miejsca rzesze pielgrzymów.
Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny powstała już w 1355 roku. Cudowny wizerunek trafił tu natomiast pod koniec XV wieku. Od samego początku był umieszczony w głównym ołtarzu kościoła i otoczony wielką czcią przez parafian i pielgrzymów. Świadczą o tym liczne wota pozostawiane Matce Bożej w podzięce za otrzymane łaski. Przez całe stulecia kult Gościeszyńskiej Pani był niezwykle żywy. Osłabł nieco po II wojnie światowej, gdy władze komunistyczne zakazały organizowania pielgrzymek. Nie oznaczało to jednak, że wierni zapomnieli o swojej Pani…
Na początku lat 90. wizerunek Matki Bożej Gościeszyńskiej został umieszczony w albumie Polskie Madonny. W ten sposób obraz mogli poznać wierni z całego kraju. Niestety, zainteresowali się nim również złodzieje, którzy w nocy z 14 na 15 kwietnia 1992 roku wykradli Matkę Bożą Gościeszyńską z Jej świątyni. To wydarzenie wstrząsnęło nie tylko parafianami. Trudno było uwierzyć i pogodzić się z tym, że obraz, który przetrwał lata zaboru pruskiego i dwie wojny, w czasie pokoju został tak brutalnie „odebrany” wiernym. W ołtarzu zostało puste miejsce. Wstawiono tam figurę Chrystusa Frasobliwego. Od tego momentu każdego dnia w czasie nabożeństw i Mszy św. modlono się w intencji odnalezienia zrabowanego obrazu. Żarliwe modlitwy parafian, którzy Gościeszyńską Panią cały czas nosili w sercach, zostały w końcu wysłuchane.
Po sześciu latach, 18 lipca 1998 roku nadeszła wiadomość, że obraz odnalazła policja z Wrocławia. Przechowywany był w bardzo złych warunkach, dlatego trafił od razu do pracowni konserwatorskiej, następnie do tymczasowego depozytu w skarbcu na Jasnej Górze. Czas ten pozwolił przygotować świątynię na przyjęcie odnalezionego obrazu.
31 maja 2000 roku podczas uroczystej Mszy Świętej ówczesny metropolita gnieźnieński ks. abp Henryk Muszyński ustanowił w tym miejscu Regionalne Sanktuarium Matki Bożej Gościeszyńskiej.
Obraz został oficjalnie odsłonięty po powrocie do Gościeszyna podczas Mszy Świętej odpustowej 29 maja 2005 roku.
Redakcja dziękuje Panu Ryszardowi Zamiarowi za inspirację i informacje nt. kultu Matki Bożej Gościeszyńskiej.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy