Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
Katedra w Reims i uśmiechnięty anioł
Leonard Przybysz

Katedra Notre-Dame w Reims jest jedną z najpiękniejszych świątyń we Francji, który to kraj dzierży, mimo obecnego rewolucyjnego kryzysu, zaszczytny tytuł „najstarszej córy Kościoła”.

Katedra, ściśle złączona z historią tego kraju, została zbudowana w latach 1211–1300. Koronowano w niej królów Francji. Uroczysta koronacja ostatniego z nich, Karola X odbyła się w roku 1825. Warto wspomnieć, że właśnie tam, w 1429 roku, św. Joanna d’Arc w cudowny sposób wskazała króla Karola VII i uczestniczyła w jego koronacji.


Podczas szatańskiej rewolucji francuskiej zostały zniszczone lektorium i przepiękne witraże tej katedry.


Ta wspaniała świątynia jest często nazywana „katedrą aniołów” z uwagi na bogatą dekorację, przedstawiającą aniołów i świętych.

Jej fasada podobna jest do wspaniałej katedry Notre-Dame w Paryżu. Oba kościoły są pięknym owocem Średniowiecza, o którym na całym świecie wciąż krążą jakże niesprawiedliwe opinie, jakoby było „mrocznym tysiącleciem w dziejach ludzkości”.


Na szczęście dziś czarna legenda tej wspaniałej epoki jest odkłamywana przez coraz większą liczbę naukowców i badaczy.


W rzeczywistości Średniowiecze było okresem, w którym nauka i sztuka oraz szerokie ludzkie horyzonty przyczyniły się do postępu. Ta epoka wydała m.in. takiego geniusza, jak św. Tomasz z Akwinu. Tę chwalebną prawdę o Średniowieczu potwierdził Papież Leon XIII w encyklice Immortale Dei, a według francuskiego pisarza i działacza katolickiego Charlesa de Montalemberta (który niestety zasilił później szeregi „katolików liberalnych”) był to okres „słodkiej wiosny wiary”. I właśnie ta epoka rozsiała po całej Europie piękne, gotyckie katedry, które dziś odwiedzane są tłumnie przez turystów z całego świata. W Polsce przykładem takiej gotyckiej świątyni jest choćby kościół Mariacki w Krakowie, zawsze pełen zwiedzających.


A teraz spójrzmy na tego anioła na fotografii. Jest on jednym z wielu, które zdobią katedrę w Reims. Znany jest jako „uśmiechnięty anioł”.

Szanowny Czytelniku, co myślisz, kiedy na niego patrzysz?


Zapewne każdy ma swoje odczucia. Do każdej osoby ten anioł przemawia na swój sposób. Nie ulega wątpliwości, że jest on pełen wdzięku i elegancji. Jego oczy się do nas śmieją, a uśmiech ten jakby promieniuje na całą jego postać.


Posąg „uśmiechniętego anioła” umieszczony jest tuż nad wejściem do katedry. On czuwa, przyjmuje i uśmiecha się do każdej osoby, która tutaj wejdzie. Dostrzegamy u niego dobroć, czułość i nadzieję. Jest on wyrozumiały wobec osób, które na niego patrzą.

Ale z drugiej strony uśmiech ten wydaje się nieco ironiczny, choć zarazem jest „zaraźliwy”. W każdym razie możemy powiedzieć, że jest bardzo sympatyczny.


Czy możemy się czegoś nauczyć, patrząc na tego anioła? Spróbujmy być „uśmiechniętym aniołem” w naszym codziennym życiu wobec ludzi, którzy nas otaczają i którzy od nas oczekują jakiejś pomocy.


Szanowny Czytelniku, jeśli będziesz miał okazję, odwiedź i pozdrów „uśmiechniętego anioła” z Reims.