Każdego dnia w Licheniu - pięknie położonym miasteczku nad jeziorem niedaleko Konina, rzesze wiernych gromadzą się przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej - Bolesnej Królowej Polski, by dziękować za otrzymane łaski, składać przyrzeczenia, modlić się o nieustającą pomoc tej, którą Chrystus dał nam za Matkę.
Cudowny obraz namalowany został farbami olejnymi na modrzewiowej desce. Twarz Maryi jest na nim przepełniona powagą i bólem. Na piersiach Matki Bożej umieszczony jest orzeł biały, na płaszczu symbole Męki Pańskiej, a koronę królewską podtrzymują aniołowie. Na dole obrazu znajduje się napis: „Królowo Polski udziel pokoju dniom naszym".
Historia licheńskiego sanktuarium rozpoczęła się ok. 1813 r., kiedy to Tomasz Kłossowski, ciężko ranny w wojnie pod Lipskiem modlił się do Matki Bożej o uratowanie życia. Podczas modlitwy ujrzał Najświętszą Pannę idącą przez pobojowisko w amarantowej sukni z orłem białym na piersiach. Maryja obiecała, że go uratuje i jednocześnie poprosiła, żeby znalazł Jej obraz z orłem białym na piersiach, a następnie zaniósł w rodzinne strony, by tam oddawano Jej cześć.
Spełniła się obietnica Matki Bożej i Tomasz po odzyskaniu zdrowia wrócił do rodzinnego Izabelina koło Lichenia. Jednak dopiero po 23 latach znalazł na przydrożnym drzewie stary obraz, najbardziej podobny do zapamiętanego oblicza Matki Bożej. Wziął go ze sobą i umieścił w kapliczce na sośnie w lesie grąblińskim, nieopodal Lichenia.
Po śmierci Tomasza (1848 r.) obrazem opiekował się miejscowy pasterz Mikołaj Sikatka. Matka Boża ukazywała mu się kilkakrotnie przez dwa lata od roku 1850. Prosiła, by ludzie czynili pokutę, nawracali się, przemieniali swoje życie na lepsze. Prosiła o częste odmawianie różańca. Zapowiadała kary i klęski, ale też pomoc tym, którzy przyjdą do Niej, przed Jej wizerunek. Chciała, żeby obraz został przeniesiony z lasu do kościoła. Ludzie jednak nieskorzy byli do pokuty. Szerzyło się pijaństwo, a w kościele w Licheniu dopuszczono się czynów świętokradczych. Z Mikołaja szydzono, a władze carskie aresztowały go za szerzenie kultu Matki Bożej.
W 1852 roku w Polsce i w Europie za-panowała zaraza. Podczas klęski ludzie przypomnieli sobie o obrazie. Zaczęli tłumnie przychodzić do Matki Bożej. Wielu z nich zostało uzdrowionych. Władze kościelne po zbadaniu tych wydarzeń poleciły przenieść obraz do kościoła w Licheniu. Odbyło się to uroczyście 29 września 1852 roku. Wkrótce zaraza ustała, a pełni wdzięczności wierni rozpoczęli budowę murowanego kościoła. Niebawem kult Matki Boskiej Licheńskiej objął swym zasięgiem całą Polskę.
15 sierpnia 1967 roku kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski koronował papieskimi koronami obraz Matki Bożej Licheńskiej. Ojciec Święty Paweł VI nadał licheńskiej Madonnie tytuł: Maryja - Bolesna Królowa Polski.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy