Mauritius uległ presji ONZ i przygotowuje się do legalizacji aborcji

2011-09-14 00:00:00
Mauritius uległ presji ONZ i przygotowuje się do legalizacji aborcji


Komitet ONZ ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) wezwał Republikę Mauritiusu do depenalizacji zabijania dzieci nienarodzonych. Zdaniem Komitetu, republika zobowiązała się do przyjęcia odpowiedniego ustawodawstwa, stając się sygnatariuszem konwencji w sprawie eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet w 1984 roku. Mauritius leży u wybrzeży Afryki na wschód od Madagaskaru. Liczy około 1,3 mln mieszkańców.

Choć traktat nie wspomina o aborcji, w ostatnich latach CEDAW wykorzystuje przepis o „ułatwieniu dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - w tym w zakresie planowania rodziny” do żądania od sygnatariuszy układu akceptacji aborcji.

Zgodnie z doniesieniami lokalnej gazety „Le Mauricen”, rząd przygotowuje ustawę, która zezwoli na aborcję przed 24. tygodniem ciąży, gdy kobiety zostaną uznane za niezdolne do opieki nad swoim dziećmi, jak również w przypadku deformacji płodu, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, lub stanowi zagrożenie fizyczne albo "moralne" dla zdrowia matki.

Do tej pory aborcja była nielegalna. Wciąż jeszcze obowiązuje ustawa z 1838 roku, która zezwala na zabijanie dzieci poczętych jedynie w przypadku , gdy życie matki jest w niebezpieczeństwie.

Związana z Komitetem ekspert Pramila Patten wyjaśniła, że opracowanie ustawy stało się konieczne, gdyż „ONZ mogłoby bardzo zaszkodzić republice”. CEDAW zobowiązał kraj do wprowadzenie zmian pięć lat temu.

W 2006 r. Komitet wydał zalecenia, odnoszące się do niechcianych ciąż. Zgodnie z nimi władze zostały zobowiązane do stworzenia warunków, ułatwiających dostęp do informacji i usług w zakresie planowania rodziny i taniej antykoncepcji dla kobiet oraz dziewcząt. Zobowiązano rząd także do ułatwienia dostępu do usług w zakresie „zdrowia reprodukcyjnego” i do wprowadzenia powszechnej edukacji seksualnej.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2009 r.pokazał, że Mauritius szczycił się najniższym poziomem śmiertelności matek w Afryce, będąc jednocześnie jednym z krajów o najbardziej restrykcyjnym ustawodawstwie antyaborcyjnym. Ten sam raport WHO wykazał, że kraje takie, jak np. Etiopia - która została zmuszona do legalizacji aborcji - nie były skuteczne w ograniczaniu śmiertelności okołoporodowej matek. W rzeczywistości śmiertelność matek w Etiopii jest 48 razy większa niż na Mauritiusie.

Według raportu Catholic Family and Human Rights Institute (C-FAM), opublikowanego w 2010 r., oenzetowski CEDAW stosował naciski, by zalegalizować aborcję w wielu krajach na całym świecie, m.in. w: Australii, Chile, Kolumbii, Dominikanie, Ekwadorze, Etiopii, Irlandii, Włoszech, Jordanii, Libanie, Luksemburgu, Meksyku, Nepalu, Irlandii Północnej (UK), Paragwaju, Portugalii, Togo i Zimbabwe.

C-FAM przytacza przykład Kolumbii, w którym SN wykorzystał zapis z konwencji CEDAW jako podstawę do obalenia w 2006 r. prawa chroniącego życie dzieci poczętych.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.