Męczeńska śmierć ”kapelana Solidarności” kanwą powstającego w USA dokumentu

2012-03-12 00:00:00
Męczeńska śmierć ”kapelana Solidarności” kanwą powstającego w USA dokumentu

Historia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki ma szansę doczekać się kolejnej dokumentalnej biografii. Tym razem jego życiu i śmierci swój film poświęcił amerykański reżyser Paul Hensler. Uważa on, że czas by historia bohaterskiego kapłana zaistniała w świadomości Amerykanów, ponieważ do tej pory pozostaje ona tam praktycznie nieznana.

Jakiś czas temu filmowcy z ekipy Henslera gościli w Polsce, gdzie przeprowadzili wywiady z wieloma znanymi osobami, m.in. kard. Stanisławem Dziwiszem czy Katarzyną Soborak, która współpracowała z ks. Jerzym, a obecnie prowadzi poświęcony mu ośrodek dokumentacji przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Teraz Amerykanie wybierają się do Rzymu, gdzie będą nagrywać kolejne rozmowy.
 
O powstającym filmie informuje "Dziennik Polski". Dokument powinien być gotowy już w październiku; twórcy chcą udostępnić go w tłumaczeniu na kilka języków. Premiera ma się odbyć w USA, Warszawie, Krakowie i Rzymie. Dokumentaliści pragną pokazać obraz także papieżowi Benedyktowi XVI.
 
Jedną z osób, którą Amerykanie poprosili o wypowiedź jest ks. Jarosław Cielecki.- Bardzo przeżywałem ten wywiad, zwłaszcza chwile w mieszkaniu księdza Jerzego - tam, gdzie mieszkał, modlił się, gdzie przeżywał tyle trudnych chwil. To dla mnie wielka łaska, że mogę mówić o tym, kim winien być ksiądz Jerzy Popiełuszko dla wszystkich, a zwłaszcza dla duchownych. Ksiądz Jerzy jest mi bardzo bliski - mam jego relikwie: koloratkę i... sweter, który ofiarowała mi jego mama. Ksiądz Jerzy, chociaż został wyniesiony na ołtarze w 2006 roku, świętym był już wtedy, gdy oddał życie za Kościół, za wolność, za nas. A to, że papież przybył na jego grób i ucałował go, było jakby swoistą kanonizacją.


Źródło: dziennikpolski24.pl
luk
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.