Meksyk: Amnesty International domaga się utrzymania prawa do aborcji
2008-07-04 00:00:00
Międzynarodowa organizacja Amnesty International (AI) dołączyła do grona innych instytucji pozarządowych wywierających presję na Sąd Najwyższy Meksyku, by ten utrzymał w mocy prawo uchwalone przez parlament w ub. roku, zezwalające na aborcję w pierwszym trymestrze ciąży w stołecznym dystrykcie Meksyku– informuje portal LifeSiteNews.com.
AI wystosowała do SN memorandum, w którym prosi o utrzymanie liberalnego prawa zezwalającego na zabijanie dzieci nienarodzonych, które zostało zaskarżone przez prokuratora generalnego, uważającego, że aborcja jest niezgodna z konstytucją.
Amnesty w swojej notatce powołała się na kilka traktatów podpisanych przez Meksyk takich jak: konwencja w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, konwencja zakazująca tortur, jak również konwencja na rzecz praw dzieci, które zdaniem organizacji zobowiązują Meksyk do zachowania prawa zezwalającego na aborcję.
AI przyznaje, że nie ma takiego prawa wprost zapisanego w tych konwencjach, gdyż porozumienia dotyczące praw człowieka są umownymi dokumentami, których treść jest negocjowana przez rządy poszczególnych państw, a wiele z nich zakazuje prawa do aborcji w momencie ratyfikacji. Zdaniem organizacji niektóre państwa obawiając się konieczności zmiany prawa krajowego dokonują oficjalnej wykładni i czynią zastrzeżenia do zapisanego w konwencji prawa, by chronić dzieci nienarodzone.
AI nie była w stanie wykazać, że Meksyk naruszyłby postanowienia międzynarodowych konwencji uchylając prawo zezwalające na aborcję. Organizacja powołała się jednak na raport Komitetu ds. Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych ONZ, który naciskał na rząd Meksyku w sprawie legalizacji aborcji w 2006 r. W tego typu komitetach znajdują się osoby nie pochodzące z wyborów – wiele z nich zostało wybranych spośród członków różnych pozarządowych organizacji pro-aborcyjnych. Zmierzają one do reinterpretacji wcześniejszych porozumień, a następnie domagają się, by rządy poszczególnych państw zgodziły się z nową wykładnią prawa, chociaż orzeczenia komitetów nie są dla nich wiążące.
AI przyjęło strategię proaborcyjnego Centrum na rzecz Praw Reprodukcyjnych (CRR), które wraz z kolejną pozarządową organizacją – Międzynarodową Komisją Prawników interweniowało w sprawie Meksyku. W 2006 r. CRR naciskał na trybunał Kolumbii, by uchylił prawo chroniące życie dzieci nienarodzonych argumentując, że przez przystąpienie do różnych traktatów suwerenny kraj musi dostosować swoje prawo wewnętrzne do późniejszej interpretacji praw zawartych w międzynarodowych konwencjach, co jest naturalną konsekwencją ewolucji prawa.
Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządowa, założoną w 1961 r. przez konwertytę Petera Benensona, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.
Po decyzji Rady AI z sierpnia 2007 r. o podjęciu starań o zapewnienie kobietom dostępu do aborcji Watykan wezwał katolików do zaprzestania wspierania tej organizacji.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.