Meksyk: ograniczona wolność religijna wpisana do konstytucji?

2012-02-23 00:00:00
Meksyk: ograniczona wolność religijna wpisana do konstytucji?

Parlament Meksyku przygotowuje zmianę w konstytucji, która doprowadzi do wprowadzenia ograniczonej wolności religijnej. Rewolucji jednak nie będzie - daleko idący projekt zmian został mocno zmodyfikowany przez parlament.  
 
Propozycja reformy artykułu 24 ustawy zasadniczej, przedstawiona jeszcze w marcu 2010 r. przez posła José Ricardo Lópeza Pescadora z Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej, została poddana pod głosowanie niższej izby parlamentu 15 grudnia ub.r. Przyjęte przez Izbę Deputowanych nowe brzmienie artykułu głosi, że każda osoba ma prawo do wolności przekonań dotyczących etyki, sumienia i religii.
 
Portal Vatican Insider podkreśla, że prawnego punktu widzenia oznacza to poszerzenie dotychczasowego zapisu mówiącego, że wszyscy mogą swobodnie wybierać swoje wierzenia religijne i praktykować odpowiednie ceremonie i akty pobożności, o ile nie stanowi to przestępstwa lub wykroczenia karanego przez prawo.
 
Jednak nie wszystko z propozycji Lópeza Pescadora zostało uwzględnione przez parlament. Składała się ona bowiem z trzech części: uznawała prawo każdego do wolności sumienia i wolności religijnej, odwoływała dotychczas obowiązującą konieczność uzyskiwania specjalnych pozwoleń na publiczne akty wiary oraz wprowadzała zasadę, że państwo szanuje prawo rodziców do zapewnienia swoim dzieciom wychowania religijnego i moralnego zgodnego z ich przekonaniami.
 
Ostatecznie deputowani wprowadzili wiele zmian w głosowanym projekcie. Choć uznali wolność religijną, to jednak obwarowali ją ograniczeniami. Dodali stwierdzenie, że nikt nie może wykorzystywać publicznych aktów wyrazu wolności religijnej w celach politycznych lub propagandowych. Usunęli zapis o prawie rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami. Zachowali także zasadę, że sprawowanie kultu powinno odbywać się w miejscach kultu, a poza nimi – tylko wyjątkowo i będzie to przedmiotem osobnej regulacji prawnej.
 
Tak więc - wbrew początkowo wyrażanym nadziejom - nadal trzeba będzie każdorazowo uzyskiwać pozwolenie na odprawienie Mszy św. poza kościołem, na odbycie procesji i pielgrzymki. Dotyczy to wydarzeń religijnych organizowanych nie tylko przez katolików, ale przez wszystkie wyznania i religie. Nie zmienia się też zakaz prowadzenia lekcji religii w szkołach, nawet gdy są prywatne i otwarcie wyznaniowe, oraz brak dostępu do mediów.
 
Aby reforma stała się prawem, musi ją jeszcze zatwierdzić Senat, a potem przyjąć co najmniej połowa (minus jeden) spośród 32 stanów Meksyku. Mimo to tamtejsza katolicka konferencja biskupia już z zadowoleniem powitała proponowaną zmianę. – Nasz kraj za pośrednictwem swoich prawodawców uczynił bardzo ważny krok w uznaniu i poszanowaniu przyrodzonego prawa podstawowego każdej osoby – napisał w ogłoszonym komunikacie sekretarz generalny episkopatu, bp Víctor René Rodríguez Gómez. Jego zdaniem jest to jednocześnie „krok w kierunku demokracji, szanującej pluralizm i poglądy każdego”.
 
Podniosły się także głosy sprzeciwu wobec zmiany artykułu o wolności religijnej. Senator María de los Ángeles Moreno z Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej przestrzegła, że może to zagrozić świeckości państwa, która od dziesięcioleci jest w tym kraju „nietykalną” doktryną. Zaznaczyła, że może to doprowadzić do tego, iż duchowni będą obecni w radiu i telewizji, wykładać na uniwersytetach i uzyskają bierne prawo wyborcze.


Źródło: KAI
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.