Meksyk: przywódca ”Świętej Śmierci” wezwał do ”świętej wojny” z Kościołem
2009-04-14 00:00:00
Do „świętej wojny” przeciw Kościołowi katolickiemu w Meksyku wezwał swych zwolenników lider kultu „Świętej Śmierci” David Romo Guillén. Ten znany w całym kraju przemytnik narkotyków i gangster wystosował swój apel po tym, jak wojsko rządowe zniszczyło szereg świątyń tego kultu, uważając je za miejsca spotkań przestępców.
Rzecznik archidiecezji Meksyk ks. Hugo Valdemar określił nawoływania Romo jako „terrorystyczne”, dodając, że „tylko przywódcy terrorystyczni lub fundamentaliści, jak Bin Laden lub talibowie, wzywają do świętych wojen”. „Szkoda, że pan Romo porównuje się do taliba lub terrorysty, nawołując do takich czynów” – oświadczył rzecznik.
24 marca br. wojska rządowe zniszczyły ponad 30 ołtarzy, przy których czczono „Świętą Śmierć”, w miastach Nuevo Laredo i Tijuana na północy kraju, uzasadniając to powiązaniami miejscowych wyznawców kultu z przemytem narkotyków i innymi rodzajami przestępczości. W odpowiedzi Romo oskarżył o podjęcie tych działań Kościół katolicki, gdyż - jak podkreślił - wielu biskupów meksykańskich ostrzegało przed tymi obrzędami jako niechrześcijańskimi. Również wielu czcicieli „Świętej Śmierci” demonstrowało przed katedrą w stolicy, niosąc w rękach wizerunki „Białej Dzieweczki”, czyli śmierci. Jest to szkielet ubrany w białą długą suknię, a czasami w strój panny młodej.
Ks. Valdemar zaprzeczył, jakoby Kościół ogłosił kampanię przeciw temu kultowi. Duchowny zwrócił uwagę, że biskupi ograniczyli się jedynie do „wyjaśnienia ludziom, iż pobożność ta opiera się na przesądach i że może prowadzić do praktyk demonicznych, toteż trzeba zachować wielką ostrożność, gdyż nie jest to coś mało znaczącego lub nieszkodliwego”.
Podkreślił ponadto, że Wielki Tydzień „jest czasem najmniej odpowiednim do przeprowadzania tego rodzaju protestów, nawoływań do wojny świętej bądź walk, jest to bowiem czas, gdy należy dbać o szacunek do drugiego i o pokój”. „Święta Śmierć nie ma żadnych podstaw, aby gromadzić się przed katedrą” – powiedział ks. Valdemar.
Kult "Świętej (lub Najświętszej) Śmierci" znany jest w wielu krajach latynoskich i niektórych śródziemnomorskich (głównie we Włoszech). W Meksyku nosi też nazwę Pani Sebastiany (Doña Sebastiana). Nie wiadomo dokładnie, kiedy się narodził i jakie są jego korzenie. Według niektórych badaczy sięga on jeszcze czasów prekolumbijskich a za jego ojczyznę uważają oni ziemie dzisiejszego stanu Veracruz na południu kraju. Pierwowzorami miałaby być para azteckich bóstw śmierci - Mictlantecuhtli i jego żona Mictecacihuatl. Inni specjaliści dopatrują się narodzin kultu na początku lat 40. XX w. na przedmieściach Miasta Meksyk. Niezależnie jednak od różnic w pochodzeniu dzisiejsza postać tej religii wiąże się z czczeniem śmierci, uważanej za boginię, do której można się modlić i przed którą składa się ofiary: z kwiatów, owoców, często też papierosów i cygar.
Kościół katolicki stanowczo potępia kult Świętej Śmierci, widząc w nim odmianę pogaństwa, a przy tym niebezpieczną, gdyż jego wyznawcy są często zdolni nawet do przestępstw. Ponadto przypomina, że dla chrześcijanina istnieje tylko jeden Bóg w trzech Osobach i to jemu podlega również śmierć.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.