Meksyk: skromny ubiór odpowiedzią na przemoc seksualną
2008-08-19 00:00:00
W walce z incydentami na tle seksualnym w Meksyku Kościół katolicki tego kraju zaapelował do kobiet i dziewcząt o większą skromność ubiorów. „Nie ubieraj się prowokująco” radzi im w najnowszym numerze czasopismo wydawane przez archidiecezję Miasta Meksyk . Kościół apeluje też do rodziców, aby starali się wywierać wpływ na to, jak ubierają się ich córki. Niestety, stwierdza katolicka gazeta, moda zachęca do odsłaniania coraz większych obszarów ciała, przyczyniając się do „duchowej pornografii”.
W reakcji na mnożące się przypadki molestowania seksualnego jedna ze szkół w meksykańskim stanie Sinaloa zabroniła niedawno uczennicom noszenia minispódniczek. Dyrektor szkoły powiedział, że jego decyzja została pozytywnie przyjęta przez rodziców.
Według meksykańskiego Centrum Badania Bezpieczeństwa, przestępstwa na tle seksualnym stanowią cztery procent wszystkich czynów karnych w Meksyku. Osiem procent kobiet było przynajmniej raz molestowanych seksualnie. Nieoficjalne szacunki mówią jednak, że dotyczy to 70 procent kobiet w Meksyku. Wiele przypadków gwałtu ma miejsce w kręgach rodziny i przyjaciół, a te informacje nigdy nie są ujawniane, ponieważ ofiary albo się wstydzą o nich mówić, albo są groźbą zmuszane do milczenia.
Miasto Meksyk też zareagowało na wiadomość o tak wysokim stopniu karalnych czynów na tle seksualnym. Od kilku miesięcy na niektórych odcinkach metra pierwszy wagon jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. Podobnie postępują też niektóre linie autobusowe.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.