Meksyk: stany mogą uchwalać prawo zakazujące aborcji

2009-03-06 00:00:00
Meksyk: stany mogą uchwalać prawo zakazujące aborcji

Sąd Najwyższy Meksyku ogłosił pisemne uzasadnienie decyzji w sprawie aborcji dopuszczonej w stołecznym mieście Meksyk. Sąd zezwolił na zabijanie dzieci poczętych do 12 tygodnia życia płodowego na żądanie kobiety w Mexico City, jednak nie uznał, że istnieje coś takiego jak „prawo do aborcji”. Dlatego też stany, które przyjęły poprawki do swoich konstytucji, zakazujące zabijania dzieci nienarodzonych nie muszą się obawiać, że zostaną one uznane za niezgodne z konstytucją – informuje portal LifeSiteNews.com.

W 2007 r. lewicowe władze Mexico City przyjęły ustawę, zezwalającą na aborcję dzieci poczętych na żądanie do 12 tygodnia życia. Zgodnie z nowym prawem szpitale państwowej służby zdrowia nie mogą odmówić aborcji. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył ustawę, argumentując, że jest niezgodna z krajową konstytucją, jak również z międzynarodowymi traktatami.

Chociaż sąd w głosowaniu postanowił (8 sędziów opowiedziało się „za” aborcją, a 3 „przeciw”), że prawo jest zgodne z konstytucją, to jednak nie było pewne, czy w uzasadnieniu pisemnym orzeczenia znajdzie się termin „prawo do aborcji”, które zezwalałoby na zabicie dziecka nienarodzonego w pierwszym trymestrze ciąży, na co mieli nadzieję zwolennicy tego zbrodniczego procederu. Niektórzy eksperci uważali, że zapis taki pozwalałby na uznanie za niezgodne z konstytucją poprawek chroniących prawo do życia wprowadzanych obecnie do konstytucji innych stanów.

W pisemnym uzasadnieniu, które zostało podane do publicznej wiadomości w sobotę, 4 sędziów Sądu Najwyższego uznało, że istnieje „prawo” do zabijania dzieci poczętych; także 4 uznało, że to same stany mają prawo decydować o tym, czy zezwolić czy też zabronić aborcji na swoim terenie. Pozostałych 3 sędziów wydało opinie odrębne od wyroku i stwierdziło, że „prawo do aborcji” wprowadzone w Mexico City jest niezgodne z konstytucją federalną.

Jest mało prawdopodobne, aby niedawno uchwalone poprawki do stanowych konstytucji w Baja California, Morelos, Colima i Sonora chroniące prawo do życia zostały uznane przez tenże Sąd za niekonstytucyjne.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.