Meksyk: sukces peregrynacji relikwii bł. Jana Pawła II

2011-12-23 00:00:00
Meksyk: sukces peregrynacji relikwii bł. Jana Pawła II

Wielkim sukcesem wiary nazwali biskupi Meksyku peregrynację relikwii bł. Jana Pawła II po tym kraju. Ampułka z krwią Papieża odwiedziła wszystkie 91 diecezji, a hołd Błogosławionemu oddało aż 27 mln ludzi. Peregrynacja rozpoczęła się pod koniec sierpnia, a zakończyła w stolicy kraju 15 grudnia.

W czasie Mszy na zakończenie nawiedzenia podkreślono, że jego celem było „wspólne wołanie do Boga o pokój w tym trudnym dla Meksyku czasie”. W ciągu minionych pięciu lat w wyniku walk karteli narkotykowych zginęło co najmniej 40 tys. ludzi. Relikwie Jana Pawła II dotarły m.in. do Ciudad Juárez, czyli jednego z najbardziej niebezpiecznych miast świata.
 
„Relikwia, wraz ze specjalnie wykonaną na tę okazję figurą ukazującą Jana Pawła II na marach, przewożona była z miasta do miasta specjalnym samochodem eskortowanym przez wojsko i policję. Na rogatkach poszczególnych miast relikwie witali przedstawiciele władz kościelnych i cywilnych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sławomir Oder. Jako postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II uczestniczył on w niektórych etapach peregrynacji, nazwanej „szóstą pielgrzymką Jana Pawła II do Meksyku”.
 
„Nawiedzenie to przypominało do złudzenia przejazd Papieża w czasie pielgrzymek: ulice były udekorowane flagami i kolorowymi balonami, na powitanie biły kościelne dzwony, wzdłuż trasy stały szpalery wiwatujących, śpiewających i modlących się ludzi. Miało się wrażenie, że naprawdę trwa kolejna pielgrzymka Jana Pawła II, którego okrzyknięto «Meksykańskim Papieżem»” – podkreślił ks. Oder.
 
Wskazał, że szczególny charakter miało nawiedzenie relikwii w jednej z diecezji na północy Meksyku, gdzie najbardziej odczuwalny jest problem walki między gangami handlarzy narkotyków. „Społeczeństwo, które jest już bardzo zmęczone tą sytuacją, zorganizowało biały marsz. Wszyscy, którzy witali Jana Pawła II, byli ubrani na biało, podkreślając w ten sposób pragnienie pokoju, odnowy i oczyszczenia. To były łaski, o które szczególnie proszono w czasie pielgrzymowania papieskich relikwii” – powiedział ks. Oder.
 
Na zakończenie swej wypowiedzi podkreślił, że w czasie pielgrzymki wyzwolił się ogromny potencjał modlitwy i dokonało się wiele uzdrowień zarówno duchowych, jak i fizycznych.
 
Kolejnym zapalnym punktem globu, który już w styczniu nawiedzą relikwie krwi bł. Jana Pawła II, będzie Kolumbia, a następnym Nigeria, gdzie wciąż dochodzi do napięć na tle religijnym.


Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.