Messori: pełne troski o stan wiary słowa papieskie przemilczane

2009-03-23 00:00:00

Głos w sprawie listu Benedykta XVI do biskupów w sprawie zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów zabrał dziś na łamach „Corriere della Sera” Vittorio Messori. Włoski pisarz katolicki, który przeprowadził w 1984 r. głośny wywiad-rzekę z kard. Josephem Ratzingerem, opublikowany później pt. „Raport o stanie wiary”, przypomina, że przyszły papież już od początku podkreślał „oczywistą, ale zbyt często zapominaną prawdę: najważniejsza jest wiara”.

Tym podyktowane są najważniejsze, zdaniem Messoriego, słowa papieskiego listu w sprawie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X: „Dzisiaj, gdy na rozległych obszarach Ziemi grozi wierze, że zgaśnie jak płomień, który nie jest już podsycany... Prawdziwym problemem w obecnej chwili dziejowej jest to, że Bóg znika z horyzontu ludzi”.

Komentator wyraża zdziwienie, że te „dramatyczne słowa” nie znalazły żadnego echa, po czym stwierdza: „W Kościele posoborowe kłótnie skoncentrowały się na reorganizacji kościelnych instytucji i Watykanu bądź wokół etycznych i społecznych konsekwencji Ewangelii. Gwałtowne starcia wokół takich kwestii, jak rola papiestwa, duchowieństwa, świeckich, kobiet, wokół celibatu, władzy konferencji episkopatu, ekumenizmu bądź takich spraw, jak polityczne zaangażowanie chrześcijan, rozwód, aborcja, inżynieria genetyczna, homoseksualizm... Mało kto ze spierających się zastanawiał się nad problemem pierwszoplanowym: nad tym, czy współczesny człowiek może wierzyć jeszcze w prawdę Ewangelii”.

Vittorio Messori wyraża przekonanie, że kryzys katolicyzmu polega na „upadku wiary”. „Na dramatycznym – często ukrywanym – pytaniu «Czy to prawda? Czy to nie złudzenie?», które tłumaczy, dlaczego jedna trzecia duchownych porzuca stan kapłański, zmniejsza się liczba powołań do seminariów, słabnie napięcie misyjne i moralny głos tych, którzy powinni świecić przykładem. To wiara wyłącznie w obecny świat, powątpiewanie w życie pozagrobowe, doprowadziły do wyłącznego zainteresowania zaangażowaniem politycznym i społecznym oraz zepchnięcia w sferę milczenia tego, co Tradycja nazywała: śmiercią, sądem piekła, rajem” - konkluduje Messori.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.