Metropolita Caracas obawia się o wolność Kościoła w Wenezueli

2009-06-08 00:00:00
Metropolita Caracas obawia się o wolność Kościoła w Wenezueli

Wolność religii jest w Wenezueli poważnie zagrożona – alarmuje kard. Jorge Urosa Savino, metropolita Caracas. W rozmowie z niemiecką sekcją Radia Watykańskiego purpurat opowiedział o trudnej sytuacji Kościoła w kraju, którym od 1999 r. rządzi socjalistyczny prezydent Hugo Chàvez. Od początku czerwca wenezuelscy biskupi przebywają w Watykanie z wizytą „ad limina apostolorum”.

Dla rządu, który chce kontrolować wszystko, każda forma sprzeciwu jest niewygodna – powiedział kard. Savino. Z ubolewaniem zaznaczył, że także w społeczeństwie powstają ruchy, które otwarcie występują przeciwko Kościołowi. W ostatnich dwóch latach doszło do 7 chuligańskich ataków na nuncjaturę apostolską w Caracas.

Kardynał podkreślił, że wenezuelscy hierarchowie występując w obronie swobód obywatelskich i wolności religii nigdy nie złamali prawa. Zaznaczył, że mimo ataków ze strony władz Kościół chce nadal rozpowszechniać chrześcijańskie przesłanie i w ten sposób przyczyniać się do jednoczenia społeczeństwa podzielonego polityką władz.

W ostatnim czasie wenezuelscy biskupi zwracali uwagę na wzrost przestępczości w kraju. Alarmowali też, że centralizacja i podporządkowywanie wszelkich instytucji państwu zagraża demokracji. Dodatkowo wiceprzewodniczący wenezuelskiego episkopatu abp Baltazar Porras w wywiadzie radiowym skrytykował wymiar sprawiedliwości za uległość wobec władz i nieliczenie się z prawami człowieka. W odpowiedzi prezydent nazwał biskupów „upadłą grupą budzącą litość”. Oskarżył też hierarchię kościelną o sprzyjanie „skrajnej prawicy”.

W przeprowadzonym w lutym referendum Chávez, uznawany przez zwolenników za następcę Che Guevary, zapewnił sobie możliwość nieograniczonej reelekcji. Ma mu ona pomóc w urzeczywistnieniu programu „socjalizmu XXI wieku”. Następne wybory prezydenckie odbędą się w Wenezueli w 2012 r. Według wszelkiego prawdopodobieństwa Chávez je wygra, co oznacza, że będzie rządzić krajem do 2019 r.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.