Metropolita Dublina: monopol Kościoła na szkolnictwo jest nie do utrzymania
2009-06-19 00:00:00
Niemal całkowity monopol Kościoła na szkolnictwo w Irlandii jest nie do utrzymania – uważa metropolita Dublina. 17 czerwca wieczorem abp Diarmuid Martin spotkał się z członkami stołecznego oddziału Irlandzkiej Sieci Dyrektorów Szkół Podstawowych. W jego przekonaniu dominująca pozycja Kościoła w szkolnictwie nie odzwierciedla aktualnej sytuacji w tym kraju.
Kościół prowadzi 92 proc. szkół podstawowych w Irlandii, choć katolicy stanowią 87 proc. społeczeństwa. Nasza oświata odgrywa istotną rolę w tym kraju, ale to wcale nie oznacza, że nie można niczego zmieniać – uważa arcybiskup stolicy kraju.
Jego zdaniem katolickie wychowanie dzieci musi być świadomym wyborem rodziców. Tylko w ten sposób uda się zachować tożsamość kościelnych szkół – uważa abp Martin. W jego przekonaniu przyszłość szkolnictwa powinna być przedmiotem szerokich konsultacji społecznych. Jest to zbyt ważna kwestia, aby decydowali o niej sami nauczyciele czy ministerstwo – stwierdził metropolita Dublina.
Źródło: KAI
Czyżby w Irlandii z katolicyzmem było aż tak źle, że Kościół musi rezygnować z większego wpływu na szkolnictwo, które w potrydenckiej Europie było jednym z głównych filarów zwycięskiej kontrreformacji, czyli odnowy Kościoła?!
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.