Metropolita Kansas: Sebelius nie powinna przyjmować Komunii św.

2009-03-25 00:00:00
Metropolita Kansas: Sebelius nie powinna przyjmować Komunii św.

Katolik musi pozostać wierny swoim wartościom także w życiu politycznym – uważa metropolita Kansas abp Joseph Naumann. Hierarcha skrytykował postawę Kathleen Sebelius, gubernator stanu Kansas, którą na początku marca prezydent Barack Obama mianował sekretarzem zdrowia. Sebelius, która uważa się za katoliczkę, prowadzi politykę proaborcyjną.

Gubernator Kansas zawetowała np. projekt ustawy, która miała uniemożliwić na terenie stanu dokonywanie późnych aborcji. Abp Naumann w rozmowie z Thomasem McKenna, założycielem Katolickiej Akcji dla Wiary i Rodziny, przypomniał, że wielokrotnie spotykał się i rozmawiał z Sebelius o jej postępowaniu. Kilkakrotnie też wzywał ją – najpierw prywatnie, a później publicznie – aby odstąpiła od przyjmowania Komunii św. Mimo to nie zastosowała się ona do jego prośby.

Zwrócenie się do kogoś, aby powstrzymał się od przyjmowania Eucharystii jest sprawą bardzo poważną i żadnemu biskupowi nie przychodzi to łatwo – powiedział arcybiskup wyjaśniając swój krok. Zaznaczył przy tym, że jest to jego pasterski obowiązek, musi bowiem stać na straży nauczania Kościoła. Otrzymał wiele listów od wiernych oburzonych postępowaniem Sebelius i nie chciał, by katolicy w jego diecezji byli wprowadzani w błąd. Przy braku reakcji swojego pasterza, mogliby pomyśleć, że Kościół nie traktuje kwestii aborcji poważnie.

Metropolita Kansas ze smutkiem stwierdził, że Sebelius dołączyła do grona katolickich polityków, których praktyka stoi w sprzeczności z wiarą. Wymienił tu wiceprezydenta Joe’go Bidena i przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Oni także popierają liberalizację prawa aborcyjnego w USA.

Zachęcił jednocześnie katolików do podejmowania działalności politycznej. Podkreślił przy tym, że muszą oni pozostać wierni katolickim wartościom. – Nie może być kompromisów tam, gdy chodzi o fundamentalne kwestie świętości życia i godności człowieka – oznajmił abp Naumann.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.