Metropolita Paryża tym razem po stronie wiernych, a nie pseudo-sztuki

2011-12-05 00:00:00
Metropolita Paryża tym razem po stronie wiernych, a nie pseudo-sztuki

Kardynał André Vingt-Trois, który wcześniej nieprzychylnie wypowiadał się o protestach wiernych przeciw obrazoburczej i bluźnierczej pseudosztuce włoskiego dramaturga „O twarzy. Wizerunek Syna Boga,” zaapelował o czuwanie modlitewne w intencji wynagradzającej Panu Bogu za inny bluźnierczy spektakl – „Piknik na Golgocie.” 

Kardynał prosi wiernych, aby nie tylko organizowali czuwania modlitewne, ale także by skontaktowali się z władzami miasta i zaprotestowali przeciwko wystawianiu wulgarnych i bluźnierczych pseudo-sztuk w teatrach utrzymywanych z ich pieniędzy, takich jak np. Theatre de la Ville. 

Pseudo-sztuka „Piknik na Golgocie” jest szczególnie bluźnierczym przedstawieniem, podczas którego eksponowana jest nagość aktorów i ich grzeszne akty odbywane w obecności krzyża i w nawiązaniu do ukrzyżowania Pana Jezusa. Podobnie jak poprzednio, gdy prezentowano spektakl „O twarzy, Wizerunek  Syna Boga”, tak i teraz skandaliczne inscenizacja finansowana jest z pieniędzy podatników.
 
Poprzednia pseudo-sztuka wywołała masowe protesty francuskich chrześcijan, podczas których doszło do skandalicznego przekroczenia uprawnień służb porządkowych, wcześniej wyłapujących potencjalnych protestantów i wywożących ich za miasto. Przeciwko spektaklowi wypowiedziała się część duchownych. Arcybiskup Paryża uważał wówczas jednak, że protestów nie należy organizować. Pikietujących nazwał „użytecznymi idiotami," którzy nie rozumieją współczesnej „sztuki.” 
 
Zachowanie kardynała oburzyło wiernych, którzy nie szczędzili słów krytyki w mediach i interweniowali w Watykanie. Tym razem metropolita stanął więc po stronie protestujących i wezwał do organizowania czuwań modlitewnych, a także składania petycji z żądaniem uniemożliwienia wystawienia pseudo-sztuki, której premiera ma się odbyć  w dniu 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, jedno z najważniejszych dni w kalendarzu katolickim.
 
Vatican Insider donosi, że w komunikacie prasowym, podpisanym przez ks. Bernarda Podvina w imieniu Konferencji Biskupów Francji stwierdza się, że instytucje europejskie nie powinny finansować „produkcji, które uwłaczają religii", dodając, że  postepowanie takie wywołuje oburzenie nawet wśród przedstawicieli innych wyznań. Hierarchowie powołali się na zobowiązanie władz UE z listopada 2009 r. do ochrony wolności religijnej.

Watykan Insider sugeruje, że zmiana stanowiska metropolity paryskiego nastąpiła w wyniku interwencji Watykanu. 

 
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.