Mimo większej akceptacji dla rozwodów nie nikną ich negatywne skutki

2008-07-11 00:00:00

W pięćdziesiątą rocznicę brytyjskich studiów socjologicznych naukowcy ujawnili, że dane gromadzone przez te wszystkie lata wyraźnie wskazują, iż jest bardzo prawdopodobne, że dziecko którego rodzice rozwiedli się dozna porażek w szkole i na studiach, będzie miało więcej problemów emocjonalnych oraz trudniej będzie mu zbudować trwały związek – informuje LifeSiteNews.com.

„Rozwód wywołuje reperkusje, które ciągną się od dzieciństwa aż do dorosłości. Dzieci pochodzące z rodzin rozbitych zazwyczaj gorzej uczą się w szkole i osiągają mniejsze sukcesy w pracy niż ich rówieśnicy z rodzin nierozbitych. Ponadto są one w większym stopniu narażone na rozpad własnego związku” – twierdzą naukowcy.

Naukowcy różnych dziedzin przeprowadzili interdyscyplinarne badania, które objęły dzieci urodzone w pierwszym tygodniu marca 1958 r. i w późniejszych dekadach. W sumie przeanalizowano losy 17 tys. osób. Poza stwierdzeniem rosnącej liczby rozwodów, badania pokazały, że w przeciwieństwie do oczekiwań niektórych, rosnąca w ciągu lat akceptacja dla rozwodów wcale nie zredukowała negatywnych skutków doświadczanych przez dzieci rozwiedzionych rodziców.

„Można było oczekiwać, że w miarę jak rozwód stanie się bardziej powszechny jego negatywne skutki ulegną redukcji. Tymczasem porównanie danych dotyczących dzieci urodzonych w 1970 r. wykazują, że tak nie jest.” Badania wykazały, że dzieci urodzone w różnych latach doświadczają takich samych skutków. Jest bardziej prawdopodobne, że dzieci pochodzące z rodzin rozwiedzionych będą gorzej się uczyć, będą bardziej podatne na depresję i w większym stopniu będą korzystać z zapomóg.

Źródło; LifeSiteNews.com, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.