Minister Hall i ”Gazeta Wyborcza” patronują konferencji na KUL

2009-06-10 00:00:00

"Etyka nauczyciela" – pod takim hasłem odbywa się konferencja naukowa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wśród jej patronów medialnych nieoczekiwanie znalazła się... „Gazeta Wyborcza”. A jednym z gości zaproszonych w charakterze autorytetów jest minister edukacji Katarzyna Hall – informuje „Nasz Dziennik”.

Dwudniową konferencję naukową „Etyka nauczyciela”, która rozpoczęła się wczoraj, współorganizują Instytut Jana Pawła II KUL i Kuratorium Oświaty w Lublinie. W programie przewidziano szereg sesji tematycznych, m.in. nauczyciel - mistrz i wychowawca, kodeks etyczny nauczyciela, dylematy etyczne w pracy nauczyciela, etyczny obraz nauczyciela i szkoły, autorytet nauczyciela – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Patronat nad konferencją objął ks. abp Kazimierz Nycz, ale też m.in. minister edukacji Katarzyna Hall. Dziennik zastanawia się „czy Hall jest rzeczywiście autorytetem dla nauczycieli” i przypomina jej dotychczasowe „sukcesy”. Firmowane przez minister edukacji rozwiązania to m.in. likwidacja kuratoriów oświaty czy - oprotestowany przez rodziców - obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich, a dla pięciolatków obowiązkowe przedszkole. Za jej kadencji z listy obowiązkowych lektur zostały zdjęte dzieła Sienkiewicza i Słowackiego (mają być czytane tylko we fragmentach). Zbyt trudna dla licealistów okazała się książka Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość"... Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że w kanonie nie ma już także "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Minister edukacji rozważa za to umieszczenie w kanonie lektur książki, w której dzieci ze szkoły podstawowej przeprowadzałyby "casting na zboczeńca". Dowiadują się z niej, że mogą zostać sprzedane, uprowadzone za granicę albo wykorzystane seksualnie. Mowa o pozycji "Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać" autorstwa Grzegorza Kasdepkego – czytamy w „NDz”.

Minister Hall jest może autorytetem, ale raczej nie dla nauczycieli katolickich, którzy poważnie traktują etykę katolicką i pamiętają o słowach Jana Pawła II, że patriotyzm należy do Dekalogu i mieści się w ramach czwartego przykazania ("Pamięć i tożsamość", rozdz. 12). Przeprowadzana reforma edukacji, która właśnie spotyka się z protestem olbrzymiej rzeszy nauczycieli i rodziców, uderza w podstawy dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej - podkreśla prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL.

Dziennik wyraża też zdziwienie tym, że Katolicki Uniwersytet Lubelski powierzył patronat medialny nad konferencją m.in. "Gazecie Wyborczej", a przez to zdaje się z aprobatą przyjmować publikacje tej gazety na swój temat.

Tak było ostatnio, kiedy "GW" zrelacjonowała zorganizowane przez tę uczelnię spotkanie z dr. Paulem Cameronem, znakomitym amerykańskim psychologiem i seksuologiem, jednym z dziesięciu najbardziej znaczących badaczy homoseksualizmu pod względem cytowania jego badań w pracach naukowych. Na łamach "Wyborczej" ukazał się wtedy tekst "O tyranii homoseksualistów w KUL". To również "GW" pisała o tym, jakoby KUL bezprawnie pobierał opłaty za studia od studentów uczących się w trybie dziennym (artykuł "Kasa KUL chudsza o ponad milion rocznie?") – przypomina „Nasz Dziennik”.

W opinii prof. Piotra Jaroszyńskiego, cały czas chodzi o to, aby za pomocą takich sztuczek jak przyjmowanie patronatów na katolickich uczelniach uwiarygodniać środowiska, które niejednokrotnie atakują Kościół katolicki i podważają jego nauczanie, szczególnie w wymiarze moralnym. – Dla ludzi zdrowo myślących jest to wręcz bezczelne, ale oni mają w tym swój cel, bo wiedzą, że są katolicy (nazywa się ich "katolewicą"), którym to odpowiada albo którzy zbyt dokładnie się temu nie przyglądają i sądzą z uwagi na miejsce i patronat, że wszystko jest w porządku. Na dalszą metę doprowadzi to do zupełnego rozcieńczenia katolicyzmu – mówi kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL. – I będzie to, co w wielu uczelniach na Zachodzie: katolicki w formie, a socjalistyczny czy nawet ateistyczny w treści. Walka dziś polega na próbie niszczenia tożsamości, by prawda nie znaczyła prawdy, by dobro było tym samym, co zło. I by katolickie oznaczało wszystko z wyjątkiem Dekalogu – ostrzega prof. Jaroszyński.

Źródło: „Nasz Dziennik”
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!