Według holenderskiego tygodnika „Elzevier”, młodzi mieszkańcy Belgii i Holandii – w wieku 18–25 lat – są znacznie bardziej konserwatywni niż osoby starsze. 53 proc. uczestników badania opinii publicznej, uważa za normalne odmawianie azylu uchodźcom z innych krajów. 64 proc. jest zdania, że imigranci, którzy osiedlają się w ich krajach powinni się całkowicie zasymilować.
Odnosi się wrażenie, że młodych nie interesuje konflikt pokoleń oraz że nigdy nie słyszeli o Freudzie. Chcą pracować i nie obchodzi ich wcale narzekające i protestujące „pokolenie 1968 roku”. Popierają oni odchudzenie aparatu państwowego. 50 proc. jest za zakazem rozwodów dla rodziców mających nieletnie dzieci. 48 proc. uważa, że młode matki nie powinny być zmuszane do pracy. 75 proc. sprzeciwia się idei rozdzielenia miłości od seksu. 65 proc. jest zdania, że zdrada małżeńska to wielkie przewinienie.
Po jednym czy dwóch pokoleniach „wolnej miłości”, feminizmu, systematycznej relatywizacji każdej wartości opartej na tradycji czy prawie naturalnym nowa generacja odrzuca rewolucyjną ideologię i styl życia. Młodzi, którzy zdawali się być całkowicie „sformatowani” okazują się konserwatywni w sposób dość niepokojący dla światowej rewolucji.
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.