Mniejszość chrześcijańska może zniknąć z Iraku
2009-08-13 00:00:00

Były nuncjusz w Iraku arcybiskup Fernando Filoni ponownie wezwał do zapewnienia większej ochrony mniejszości chrześcijańskiej w Iraku, której grozi zniknięcie. Jego zdaniem byłaby to wielka strata religijna i kulturalna – informuje portal CNS.
Zdaniem nuncjusza władze kraju powinny zrobić wszystko co w ich mocy, aby powstrzymać masową emigrację chrześcijan z Iraku cierpiących prześladowanie i nie mających nadziei na przyszłość. – Władze muszą zrobić wszystko co w ich mocy, by chrześcijanie byli szanowaną i integralną częścią tego kraju, nawet jeśli są oni mniejszością.
Hierarcha w rozmowie z gazetą L’Osservatore Romano zwrócił uwagę na fakt, że władze starają się regularnie spotykać z przedstawicielami Kościoła i podejmują działania we właściwym kierunku. Przykładowo, ostatnio wznowiono działalność trzech szkół katolickich. Dwie z nich w Bagdadzie i jedna w Kirkuku będą prowadzone przez zakonnice z chaldejskiej wspólnoty chrześcijańskiej.
- Wydaje się to być ważnym sygnałem, który daje nadzieję na przyszłość i wskazuje na uznanie dla wkładu chrześcijan – zauważył hierarcha. Podkreślił, że nawet dzisiaj wielu muzułmanów jest wdzięcznych za edukację, jaką otrzymali w chrześcijańskich szkołach. Jego zdaniem mniejszość chrześcijańska musi mieć więcej nadziei na przyszłość. W przeciwnym wypadku nie ma wątpliwości, że chrześcijańska wspólnota wkrótce zniknie, a to nikomu nie przyniesie pożytku. – Jeśli iraccy chrześcijanie dalej będą emigrować, to niebawem utracą bezpowrotnie swój język, kulturę i tożsamość.
Zdaniem hierarchy powtarzające się ataki bombowe, braki w dostawie wody i prądu, wysokie bezrobocie oraz niesprzyjający system edukacji stanowią poważne wyzwanie dla irackich chrześcijan, którzy obawiają się o losy swoich dzieci.
Arcybiskup Filoni, w czasie trwania inwazji amerykańskiej i kilka lat po niej, pełnił funkcję nuncjusza w Iraku, a obecnie jest doradcą sekretarza stanu w Watykanie.
Źródło: CNS, AS.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.