Mniejszość chrześcijańska może zniknąć z Iraku

2009-08-13 00:00:00
Mniejszość chrześcijańska może zniknąć z Iraku

Były nuncjusz w Iraku arcybiskup Fernando Filoni ponownie wezwał do zapewnienia większej ochrony mniejszości chrześcijańskiej w Iraku, której grozi zniknięcie. Jego zdaniem byłaby to wielka strata religijna i kulturalna – informuje portal CNS.

Zdaniem nuncjusza władze kraju powinny zrobić wszystko co w ich mocy, aby powstrzymać masową emigrację chrześcijan z Iraku cierpiących prześladowanie i nie mających nadziei na przyszłość. – Władze muszą zrobić wszystko co w ich mocy, by chrześcijanie byli szanowaną i integralną częścią tego kraju, nawet jeśli są oni mniejszością.

Hierarcha w rozmowie z gazetą L’Osservatore Romano zwrócił uwagę na fakt, że władze starają się regularnie spotykać z przedstawicielami Kościoła i podejmują działania we właściwym kierunku. Przykładowo, ostatnio wznowiono działalność trzech szkół katolickich. Dwie z nich w Bagdadzie i jedna w Kirkuku będą prowadzone przez zakonnice z chaldejskiej wspólnoty chrześcijańskiej.

- Wydaje się to być ważnym sygnałem, który daje nadzieję na przyszłość
i wskazuje na uznanie dla wkładu chrześcijan – zauważył hierarcha. Podkreślił, że nawet dzisiaj wielu muzułmanów jest wdzięcznych za edukację, jaką otrzymali w chrześcijańskich szkołach. Jego zdaniem mniejszość chrześcijańska musi mieć więcej nadziei na przyszłość. W przeciwnym wypadku nie ma wątpliwości, że chrześcijańska wspólnota wkrótce zniknie, a to nikomu nie przyniesie pożytku. – Jeśli iraccy chrześcijanie dalej będą emigrować, to niebawem utracą bezpowrotnie swój język, kulturę i tożsamość. 

Zdaniem hierarchy powtarzające się ataki bombowe, braki w dostawie wody i prądu, wysokie bezrobocie oraz niesprzyjający system edukacji stanowią poważne wyzwanie dla irackich chrześcijan, którzy obawiają się o losy swoich dzieci.

Arcybiskup Filoni, w czasie trwania inwazji amerykańskiej i kilka lat po niej, pełnił funkcję nuncjusza w Iraku, a obecnie jest doradcą sekretarza stanu w Watykanie.

Źródło: CNS, AS.  
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.