Modlitwa na ulicach miast

2011-09-28 00:00:00
Modlitwa na ulicach miast


Ponad sto punktów w samej Łodzi, kilkadziesiąt miast w Polsce i na świecie - tak wyglądała 28 września akcja "Koronka na ulicach miast". Odbyła się o godz. 15.00 z inicjatywy łódzkiej grupy "Iskra Bożego Miłosierdzia".

W kościele św. Faustyny Kowalskiej w centrum Łodzi modlił się m.in. bp Ireneusz Pękalski. – Ta piękna idea, która zrodziła się w Łodzi, rozwija się. Prosimy, aby Boże Miłosierdzie kierowało naszym życiem codziennie – podkreśla hierarcha. – W sposób szczególny dziękowaliśmy dzisiaj za tego, który przyczynił się mocno do upowszechnienia Bożego Miłosierdzia w Kościele, za Jana Pawła II – dodaje bp Pękalski.

Modlę się koronką codziennie. Ale muszę powiedzieć, że najbardziej przeżywam tę modlitwę wtedy, kiedy odmawiam ją w kościele – mówi jedna z uczestniczek środowej modlitwy. Kościół św. Faustyny był jednym z ponad stu miejsc, w których zgromadzili się łodzianie, aby pomodlić się koronką. – W naszej świątyni, tak mocno związanej z orędowniczką Bożego Miłosierdzia, taka modlitwa odbywa się codziennie, właśnie o godz. 15.00 – podkreśla ks. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii.

Jednak kościół św. Faustyny był wyjątkiem, bo w innych miejscach ludzie modlili się na skrzyżowaniach. Tak było choćby na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i al. Piłsudskiego, gdzie zgromadziło sie ponad 30 osób. – Chodzi nam właśnie o taką chwilę, 7-minutowe spotkanie. Jest to mocne zwrócenie się do Pana Boga i przywrócenie porządku - że On jest tym, który przebacza, że on jest tym, który daje łaskę, a nie - że ja robię Bogu łaskę, że idę do kościoła – mówi o. Remigiusz Recław, jezuita, opiekun duchowy grupy "Iskra Bożego Miłosierdzia".

Dużo dobrego modlitwa może przynieść i pojedynczemu człowiekowi i całej naszej wspólnocie, jaką jest Łódź – mówi jedna z dziewczyn modlących się na skrzyżowaniu. –Przyszłam po dziecko do przedszkola i postanowiłam wspólnie z nim się tutaj pomodlić – dodaje kobieta trzymająca za rękę przedszkolaka.

Akcja, organizowana już po raz czwarty, objęła w tym roku przede wszystkim Polskę, ale także kilkanaście państw świata. Informacje i relacje z różnych stron globu można będzie znaleźć na stronie www.iskra.info.pl.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.