Modlitwa za Kościół w Chinach

2009-05-21 00:00:00
Modlitwa za Kościół w Chinach

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach będzie obchodzony już po raz drugi w najbliższą niedzielę 24 maja. Ten specjalny dzień ustanowił Benedykt XVI w "Liście do Katolików Chińskich" z 2007 roku. W Chinach żyje ok. 12-14 milionów katolików, którzy stanowią 1 proc. mieszkańców tego państwa.

Siostry i duszpasterze związani z Ośrodkiem Migranta "Fu Shenfu" w Warszawie zachęcają do włączenia się w tę modlitewną inicjatywę. Przygotowali teksty modlitw i rozważań do wykorzystania podczas nabożeństw w intencji Kościoła w Chinach (znaleźć je można m.in. na stronie: www.archidiecezja.warszawa.pl). Przypominają też, że od września 2007 w Polsce kształcą się cztery siostry zakonne i jeden kleryk z diecezji Handan w Chinach.

Obchodzone 24 maja święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest również świętem patronalnym Kościoła w Chinach. W sposób szczególny obchodzone jest ono w Sheshan, górze pielgrzymkowej k. Szanghaju. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias zaproponował katolikom odbycie tego dnia duchowej pielgrzymki do głównego sanktuarium maryjnego Chin. Jej intencją modlitewną miałoby być uproszenie „daru komunii i pojednania” dla – podzielonego na oficjalny i podziemny – Kościoła w tym kraju.

Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską ponad pół wieku temu, a następnie władze komunistyczne stworzyły niezależne od papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. To doprowadziło do rozłamu wśród wiernych. Część należy do „oficjalnego Kościoła” działającego pod kontrolą władz, ale większa część należy do Kościoła „podziemnego”, wiernego Stolicy Apostolskiej.

50 proc. Chińczyków to agnostycy, tradycyjne religie chińskie wyznaje blisko 30 proc. ludności, około 9 proc. to buddyści, a tylko 1 proc. stanowią katolicy. Na 138 diecezji 22 nie ma własnych kapłanów.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!