Modlitwa za Kościół w Chinach

2009-05-21 00:00:00
Modlitwa za Kościół w Chinach

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach będzie obchodzony już po raz drugi w najbliższą niedzielę 24 maja. Ten specjalny dzień ustanowił Benedykt XVI w "Liście do Katolików Chińskich" z 2007 roku. W Chinach żyje ok. 12-14 milionów katolików, którzy stanowią 1 proc. mieszkańców tego państwa.

Siostry i duszpasterze związani z Ośrodkiem Migranta "Fu Shenfu" w Warszawie zachęcają do włączenia się w tę modlitewną inicjatywę. Przygotowali teksty modlitw i rozważań do wykorzystania podczas nabożeństw w intencji Kościoła w Chinach (znaleźć je można m.in. na stronie: www.archidiecezja.warszawa.pl). Przypominają też, że od września 2007 w Polsce kształcą się cztery siostry zakonne i jeden kleryk z diecezji Handan w Chinach.

Obchodzone 24 maja święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest również świętem patronalnym Kościoła w Chinach. W sposób szczególny obchodzone jest ono w Sheshan, górze pielgrzymkowej k. Szanghaju. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias zaproponował katolikom odbycie tego dnia duchowej pielgrzymki do głównego sanktuarium maryjnego Chin. Jej intencją modlitewną miałoby być uproszenie „daru komunii i pojednania” dla – podzielonego na oficjalny i podziemny – Kościoła w tym kraju.

Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską ponad pół wieku temu, a następnie władze komunistyczne stworzyły niezależne od papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. To doprowadziło do rozłamu wśród wiernych. Część należy do „oficjalnego Kościoła” działającego pod kontrolą władz, ale większa część należy do Kościoła „podziemnego”, wiernego Stolicy Apostolskiej.

50 proc. Chińczyków to agnostycy, tradycyjne religie chińskie wyznaje blisko 30 proc. ludności, około 9 proc. to buddyści, a tylko 1 proc. stanowią katolicy. Na 138 diecezji 22 nie ma własnych kapłanów.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.