Mołdawia: Kościół pozwał państwo do sądu

2011-03-30 00:00:00

Diecezja kiszyniowska, obejmująca całe terytorium Mołdawii, stara się o odzyskanie własności kościelnej, zabranej w czasach, gdy kraj ten był częścią Związku Sowieckiego. Kościół katolicki pozwał w tej sprawie Republikę Mołdawii do sądu. O sporze Kościoła z państwem mówi komunikat diecezji, rozpowszechniony przez Radę Konferencji Biskupich Europy.

W komunikacie podkreślono, że w czasach sowieckich Kościół katolicki w Mołdawii został wywłaszczony, a przez to pozbawiony miejsc kultu i innych nieruchomości, które stały się własnością państwa. Po ogłoszeniu niepodległości przez Mołdawię Kościół wielokrotnie zwracał się do nowych władz domagając się zwrotu prawa własności skonfiskowanych dóbr. Jednak aż do chwili obecnej państwo nie okazuje woli rozwiązania tego problemu.

Komunikat zauważa, że w „autentycznej demokracji” poszanowanie prawa własności dóbr kościelnych, szczególnie w sytuacji uprzedniego wywłaszczenia, powinno być zapewnione w świetle prawa i szacunku dla prawdy historycznej. Przywołuje przykład „innych krajów”, w których podobne rewindykacje zostały pozytywnie załatwione. Przyznaje zarazem, że w niektórych przypadkach dokonało się to także w Mołdawii, co świadczy o tym, że „przy właściwym podejściu państwa do Kościoła we wzajemnym poszanowaniu własnych kompetencji można przezwyciężyć trudności i przywrócić prawdę historyczną”.

Biorąc jednak pod uwagę, że ponawiane przez diecezję prośby wobec władz państwowych nie spotykają się z ich strony z konkretną odpowiedzią, lecz są ciągle odsyłane do dalszych dyskusji, diecezja kiszyniowska, zobowiązana prawem kanonicznym do ochrony własności kościelnej, pozwała Republikę Mołdawii do sądu. Ma również zamiar podejmować wszelkie kroki przewidziane przez prawo krajowe i międzynarodowe „aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy”.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.