Mołdawia: Kościół pozwał państwo do sądu

2011-03-30 00:00:00

Diecezja kiszyniowska, obejmująca całe terytorium Mołdawii, stara się o odzyskanie własności kościelnej, zabranej w czasach, gdy kraj ten był częścią Związku Sowieckiego. Kościół katolicki pozwał w tej sprawie Republikę Mołdawii do sądu. O sporze Kościoła z państwem mówi komunikat diecezji, rozpowszechniony przez Radę Konferencji Biskupich Europy.

W komunikacie podkreślono, że w czasach sowieckich Kościół katolicki w Mołdawii został wywłaszczony, a przez to pozbawiony miejsc kultu i innych nieruchomości, które stały się własnością państwa. Po ogłoszeniu niepodległości przez Mołdawię Kościół wielokrotnie zwracał się do nowych władz domagając się zwrotu prawa własności skonfiskowanych dóbr. Jednak aż do chwili obecnej państwo nie okazuje woli rozwiązania tego problemu.

Komunikat zauważa, że w „autentycznej demokracji” poszanowanie prawa własności dóbr kościelnych, szczególnie w sytuacji uprzedniego wywłaszczenia, powinno być zapewnione w świetle prawa i szacunku dla prawdy historycznej. Przywołuje przykład „innych krajów”, w których podobne rewindykacje zostały pozytywnie załatwione. Przyznaje zarazem, że w niektórych przypadkach dokonało się to także w Mołdawii, co świadczy o tym, że „przy właściwym podejściu państwa do Kościoła we wzajemnym poszanowaniu własnych kompetencji można przezwyciężyć trudności i przywrócić prawdę historyczną”.

Biorąc jednak pod uwagę, że ponawiane przez diecezję prośby wobec władz państwowych nie spotykają się z ich strony z konkretną odpowiedzią, lecz są ciągle odsyłane do dalszych dyskusji, diecezja kiszyniowska, zobowiązana prawem kanonicznym do ochrony własności kościelnej, pozwała Republikę Mołdawii do sądu. Ma również zamiar podejmować wszelkie kroki przewidziane przez prawo krajowe i międzynarodowe „aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy”.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!