Monako: stosunek Kościoła do masonerii jest niezmiennie negatywny

2011-02-28 00:00:00
Monako: stosunek Kościoła do masonerii jest niezmiennie negatywny

Arcybiskup Monako Bernard Barsi przypomniał, że katolicy nie mogą należeć do masonerii. W związku z oficjalnym ustanowieniem 19 lutego Wielkiej Loży Narodowej Księstwa Monako oświadczył, że stosunek Kościoła do masonerii jest niezmienny, ponieważ wizji Boga, jaką ona prezentuje, nie da się pogodzić z wiarą chrześcijańską – informuje Radio Watykańskie.

Hierarcha przypomniał również, że katoliccy masoni znajdują się w stanie grzechu ciężkiego, nie mogą zatem przystępować do Komunii Św. Zaznaczył, że nauczanie Kościoła w tej kwestii jest bardzo jasne i zostało ono wyłożone w deklaracji Kongregacji Nauki Wiary z 1983 r.

Zajmujące powierzchnię ok. półtora kilometra kwadratowego Księstwo Monako przez wiele wieków wchodziło w skład francuskiej diecezji nicejskiej. 30 kwietnia 1868 powstała oddzielna jednostka administracyjna – opactwo terytorialne św. Mikołaja i Benedykta, które 15 marca 1887 uzyskało status diecezji, a Jan Paweł II dnia 30 lipca 1981 r. podniósł jej rangę do archidiecezji, podległej bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Obecnie zajmuje ona obszar niespełna 2 km kwadratowych, na którym mieszka ponad 32 tys. osób, z których prawie 30 tys. to katolicy. Dzieli się na 6 parafii, w których pracuje 20 księży diecezjalnych i 6 zakonnych oraz 10 sióstr. Arcybiskup Monako - Bernard Barsi pochodzi z Nicei, ma niespełna 69 lat, a na czele tego Kościoła lokalnego stoi od 8 października 2000 r.

Źródło: Radio Watykańskie, KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.