Monako: stosunek Kościoła do masonerii jest niezmiennie negatywny

2011-02-28 00:00:00
Monako: stosunek Kościoła do masonerii jest niezmiennie negatywny

Arcybiskup Monako Bernard Barsi przypomniał, że katolicy nie mogą należeć do masonerii. W związku z oficjalnym ustanowieniem 19 lutego Wielkiej Loży Narodowej Księstwa Monako oświadczył, że stosunek Kościoła do masonerii jest niezmienny, ponieważ wizji Boga, jaką ona prezentuje, nie da się pogodzić z wiarą chrześcijańską – informuje Radio Watykańskie.

Hierarcha przypomniał również, że katoliccy masoni znajdują się w stanie grzechu ciężkiego, nie mogą zatem przystępować do Komunii Św. Zaznaczył, że nauczanie Kościoła w tej kwestii jest bardzo jasne i zostało ono wyłożone w deklaracji Kongregacji Nauki Wiary z 1983 r.

Zajmujące powierzchnię ok. półtora kilometra kwadratowego Księstwo Monako przez wiele wieków wchodziło w skład francuskiej diecezji nicejskiej. 30 kwietnia 1868 powstała oddzielna jednostka administracyjna – opactwo terytorialne św. Mikołaja i Benedykta, które 15 marca 1887 uzyskało status diecezji, a Jan Paweł II dnia 30 lipca 1981 r. podniósł jej rangę do archidiecezji, podległej bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Obecnie zajmuje ona obszar niespełna 2 km kwadratowych, na którym mieszka ponad 32 tys. osób, z których prawie 30 tys. to katolicy. Dzieli się na 6 parafii, w których pracuje 20 księży diecezjalnych i 6 zakonnych oraz 10 sióstr. Arcybiskup Monako - Bernard Barsi pochodzi z Nicei, ma niespełna 69 lat, a na czele tego Kościoła lokalnego stoi od 8 października 2000 r.

Źródło: Radio Watykańskie, KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!