Moskwa: w postsowieckich czasach ludzie ciągle są odlegli od Boga

2011-12-27 00:00:00
Moskwa: w postsowieckich czasach ludzie ciągle są odlegli od Boga


Panujący w świecie kryzys może stać się okazją do ponownego uświadomienia sobie potrzeby odrzucanych wartości: rodziny, uczciwości, wolności, sprawiedliwości, miłości. Zwrócił na to uwagę abp Paolo Pezzi. Moskiewski ordynariusz odprawił w uroczystość Bożego Narodzenia Mszę św. w katedralnej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

W homilii abp Paolo Pezzi zadał pytanie: „Czy rzeczywiście oczekujemy Króla królów, Światło naszych niespokojnych dni, Boga wszystkich ludzi?”. Mimo zakończenia czasów ateizmu programowego, wysiłków odrodzenia wiary, wymiar transcendencji życia ciągle jest przyjmowany przez Rosjan z trudem. Abp Pezzi ze smutkiem skonstatował, że w obecnych postsowieckich czasach nikt nie neguje istnienia Boga, ale mimo wszystko jest On odległy od konkretnego życia, które powodowane jest wszystkim, tylko nie Nim – informuje Radio Watykańskie.

Według hierarchy, współcześni chrześcijanie stali się świadkami upadku mitu postępu naukowo-ekonomicznego, który miał rozwiązać wszystkie problemy człowieka.

W przystrojonej choinkami z kolorowymi lampkami katedrze zebrało się około tysiąca wiernych. Przed katedrą przy samej ulicy Mała Gruzińska wystawiona naturalnej rozmiarów szopka przypominała przechodniom o przeżywanej przez chrześcijan tradycji zachodniej uroczystości.

Źródło: Radio Watykańskie

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.