Mozambik: niezwykłe świadectwo głębokiej wiary

2008-09-01 00:00:00

Młoda niepełnosprawna Afrykanka z Mozambiku imieniem Olivia, która aby uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., czołgała się 4 kilometry, będzie miała wkrótce wózek inwalidzki. Pozbawioną nóg 25-letnią kobietą zainteresowały się członkinie Zgromadzenia Ubogich Sióstr od Opuszczonych Ludzi Starszych w Chissano, które postanowiły jej niezwłocznie pomóc.

Gdy po raz pierwszy zobaczyły czołgającą się dziewczynę, zakonnice były zdumione, że jest to młoda osoba, a gdy dowiedziały się, że co niedziela wędruje ona w ten sposób na Mszę św., nie mogły uwierzyć, że ktoś jest gotowy do takiego poświęcenia. Dziewczyna, mimo że nie była ochrzczona, pokonywała spieczoną słońcem wiejską drogę w towarzystwie opiekunki z miejscowego plemienia. Według katolickiej agencji ACI z Peru, siostry mogły porozumieć się z tak niezwykłą pątniczką za pośrednictwem jej opiekunki, gdyż ona sama nie mówiła po portugalsku.

Według sióstr Olivia dała niezwykłe świadectwo "wytrwałości i heroicznej wiary", tym większe, że gorący piasek, jaki napotykała na drodze, niemal spalił jej dłonie.

W wyniku interwencji sióstr, co pewien czas Afrykankę odwiedzał w jej domu katechista, który w ten sposób przygotował ją do chrztu. Ostatnio przyjęła ten sakrament, a jeden z dobroczyńców zgromadzenia zakonnego ofiarował jej wózek inwalidzki.

Ubogie Siostry od Opuszczonych Osób Starszych w Chissano są zgromadzeniem, przybyłym tam w ub.r. z Walencji w Hiszpanii. 26 sierpnia uroczyście obchodziły święto swej założycielki św. Teresy od Jezusa Jornet e Ibars (1843-97; kanonizowanej w 1958 r.).

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.