MPK nie zgadza się na plakaty w tramwajach i autobusach

2008-02-06 00:00:00


Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu odmówiło wywieszenia w tramwajach i autobusach plakatów zapraszających wiernych na Drogę Krzyżową za współczesnych męczenników chrześcijaństwa w różnych krajach świata, gdyż namawiają one rzekomo do waśni religijnych – informuje KAI.

„W Drodze Krzyżowej zapowiedzieli swój udział przedstawiciele lokalnych władz, więc nie spodziewaliśmy się, że może nas spotkać akt dywersji ze strony spółki publicznej” – stwierdził w środę na konferencji prasowej Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Rady Fundacji św. Benedykta, która jest głównym organizatorem nabożeństwa.

Zaplanowane na piątek 8 lutego nabożeństwo miała poprzedzić akcja plakatowa w pojazdach komunikacji miejskiej. Na trzech z nich organizatorzy Drogi Krzyżowej umieścili nazwy krajów, w których dochodzi do prześladowania wyznawców Chrystusa: Arabii Saudyjskiej, Indii i Korei Północnej. Opatrzono je rysunkami płonących kościołów, zakrwawionej chrzcielnicy oraz drutu kolczastego.

Prezes MPK, Wojciech Tulibacki w uzasadnieniu odmowy rozwieszenia plakatów napisał, iż „nie pełnią one funkcji informującej o samym wydarzeniu jakim jest Droga Krzyżowa, lecz mówią o prześladowaniu chrześcijan (...) w sposób wyrwany z kontekstu politycznego i historycznego tak, jakby miały namawiać do waśni religijnych”.

Prezes stwierdził, iż przeprowadzona dwa lata temu podobna akcja – gdy w poznańskich tramwajach i autobusach wywieszono plakaty ze zdjęciami więzionych i zamordowanych głównie w krajach islamskich wyznawców Chrystusa – „została negatywnie przyjęta zarówno przez pasażerów, jak i media lokalne i ogólnopolskie”.

„W związku z powyższym, kierując się głównie bezpieczeństwem naszych pasażerów, jak i koniecznością zachowania pełnej neutralności kulturowej i wyznaniowej nie mogę pozytywnie rozpatrzyć prośby” – podkreślił Tulibacki. MPK wyraziło jedynie zgodę na umieszczenie w pojazdach plakatów z informacją o czasie i miejscu nabożeństwa.

Zbigniew Czerwiński zarzucił szefowi MPK „występowanie w roli cenzora”. „Tym bardziej jest to dziwne, że urząd cenzury zlikwidowano w Polsce w 1989 roku” – ironizował podczas spotkania z dziennikarzami prezes Fundacji św. Benedykta.

Droga Krzyżowa za współczesnych męczenników chrześcijaństwa odbędzie się w Wielkim Poście w Poznaniu już po raz trzeci. – Modlić się będziemy za represjonowanych chrześcijan w kilkunastu krajach świata. Szczególnie jednak polecać będziemy Bogu prześladowanych w Arabii Saudyjskiej, Indiach i komunistycznej Korei, gdzie ostatnio chrześcijanie dużo wycierpieli – mówił KAI Zbigniew Czerwiński.

W krajach tych za posiadanie Biblii bądź przejście z innej religii na chrześcijaństwo można trafić do więzienia, ciężkiego łagru, a nawet zostać skazanym na śmierć. W indyjskim stanie Orissa zaś pod koniec minionego roku podpalono kilkadziesiąt kościołów – dodał przewodniczący Rady Fundacji św. Benedykta.

Nabożeństwo, które odbędzie się na Placu Adama Mickiewicza, poprowadzi w imieniu metropolity poznańskiego, abpa Stanisława Gądeckiego ks. prałat Jan Stanisławski. Rozważania przy poszczególnych stacjach Męki Pańskiej czytać będą przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści oraz reprezentaci ruchów i wspólnot religijnych.


Źródło: KAI

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.