MPK nie zgadza się na plakaty w tramwajach i autobusach

2008-02-06 00:00:00


Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu odmówiło wywieszenia w tramwajach i autobusach plakatów zapraszających wiernych na Drogę Krzyżową za współczesnych męczenników chrześcijaństwa w różnych krajach świata, gdyż namawiają one rzekomo do waśni religijnych – informuje KAI.

„W Drodze Krzyżowej zapowiedzieli swój udział przedstawiciele lokalnych władz, więc nie spodziewaliśmy się, że może nas spotkać akt dywersji ze strony spółki publicznej” – stwierdził w środę na konferencji prasowej Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Rady Fundacji św. Benedykta, która jest głównym organizatorem nabożeństwa.

Zaplanowane na piątek 8 lutego nabożeństwo miała poprzedzić akcja plakatowa w pojazdach komunikacji miejskiej. Na trzech z nich organizatorzy Drogi Krzyżowej umieścili nazwy krajów, w których dochodzi do prześladowania wyznawców Chrystusa: Arabii Saudyjskiej, Indii i Korei Północnej. Opatrzono je rysunkami płonących kościołów, zakrwawionej chrzcielnicy oraz drutu kolczastego.

Prezes MPK, Wojciech Tulibacki w uzasadnieniu odmowy rozwieszenia plakatów napisał, iż „nie pełnią one funkcji informującej o samym wydarzeniu jakim jest Droga Krzyżowa, lecz mówią o prześladowaniu chrześcijan (...) w sposób wyrwany z kontekstu politycznego i historycznego tak, jakby miały namawiać do waśni religijnych”.

Prezes stwierdził, iż przeprowadzona dwa lata temu podobna akcja – gdy w poznańskich tramwajach i autobusach wywieszono plakaty ze zdjęciami więzionych i zamordowanych głównie w krajach islamskich wyznawców Chrystusa – „została negatywnie przyjęta zarówno przez pasażerów, jak i media lokalne i ogólnopolskie”.

„W związku z powyższym, kierując się głównie bezpieczeństwem naszych pasażerów, jak i koniecznością zachowania pełnej neutralności kulturowej i wyznaniowej nie mogę pozytywnie rozpatrzyć prośby” – podkreślił Tulibacki. MPK wyraziło jedynie zgodę na umieszczenie w pojazdach plakatów z informacją o czasie i miejscu nabożeństwa.

Zbigniew Czerwiński zarzucił szefowi MPK „występowanie w roli cenzora”. „Tym bardziej jest to dziwne, że urząd cenzury zlikwidowano w Polsce w 1989 roku” – ironizował podczas spotkania z dziennikarzami prezes Fundacji św. Benedykta.

Droga Krzyżowa za współczesnych męczenników chrześcijaństwa odbędzie się w Wielkim Poście w Poznaniu już po raz trzeci. – Modlić się będziemy za represjonowanych chrześcijan w kilkunastu krajach świata. Szczególnie jednak polecać będziemy Bogu prześladowanych w Arabii Saudyjskiej, Indiach i komunistycznej Korei, gdzie ostatnio chrześcijanie dużo wycierpieli – mówił KAI Zbigniew Czerwiński.

W krajach tych za posiadanie Biblii bądź przejście z innej religii na chrześcijaństwo można trafić do więzienia, ciężkiego łagru, a nawet zostać skazanym na śmierć. W indyjskim stanie Orissa zaś pod koniec minionego roku podpalono kilkadziesiąt kościołów – dodał przewodniczący Rady Fundacji św. Benedykta.

Nabożeństwo, które odbędzie się na Placu Adama Mickiewicza, poprowadzi w imieniu metropolity poznańskiego, abpa Stanisława Gądeckiego ks. prałat Jan Stanisławski. Rozważania przy poszczególnych stacjach Męki Pańskiej czytać będą przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści oraz reprezentaci ruchów i wspólnot religijnych.


Źródło: KAI

W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.