Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Koszalinie
2008-06-02 00:00:00
1 czerwca w kościele pw. św. Józefa, Oblubieńca NMP w Koszalinie została odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Msza św. „trydencka" celebrowana była po raz pierwszy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, po tym jak Benedykt XVI w lipcu ubiegłego roku zezwolił na odprawianie Mszy św. według Mszału z 1962 r. tam gdzie wierni o to proszą.
Mszę św. celebrował o. Bolesław Mika z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Koszalinie. Jego zdaniem ten ryt ma więcej namaszczenia w sobie i dla tych, którzy znają łacinę, jest większym przeżyciem, bo misterium jakoś głębiej się odczuwa.
Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego została odprawiona w Koszalinie na wniosek grupy wiernych, którzy od kilku miesięcy zabiegali o zgodę koszalińskiej kurii biskupiej na odprawienie Eucharystii według dawnego zwyczaju. - Motywacje uczestników tej Mszy św. są zapewne różne, ale dominującą jest umiłowanie starej liturgii - wyjaśnił KAI inicjator Dariusz Lebiedowicz. - W Krakowie czy Lublinie zauważa się już swoistą modę na powrót do Mszy przedsoborowych. Niektórym ludziom „przejadły się gitary", mniej im zależy na wymiarze wspólnotowym podczas Eucharystii. Chcą się skupić na relacji Bóg - człowiek, pomijając aspekt wspólnotowy – uzasadnił Lebiedowicz.
W lipcu ub.r. w liście apostolskim dotyczącym "stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku" Benedykt XVI zniósł ograniczenia dotyczące korzystania z tradycyjnego Mszału. Decyzją papieża tradycyjną Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawić może każdy ksiądz bez konieczności uprzedniego starania się o zgodę biskupa.
Liturgia w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, popularnie nazywana Mszą trydencką, odprawiana będzie w Koszalinie cyklicznie, raz w miesiącu.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.