Muzułmanie chcą usunięcia symbolu krzyża z flagi szwajcarskiej
2011-10-05 00:00:00

Grupa imigranckiej organizacji lobbingowej z Berna domaga się od władz usunięcia białego symbolu krzyża z flagi państwowej, gdyż jak twierdzą, ten „chrześcijański symbol nie odpowiada już dzisiejszej wielokulturowej Szwajcarii”.
Ivica Petrusic, wiceprezes organizacji Sekund Plus, która reprezentuje przede wszystkim drugą generację muzułmańskich imigrantów, zamierza w tym miesiącu wystąpić z wnioskiem o zorganizowanie ogólnokrajowego referendum, w którym obywateli będzie się pytać o to, czy zgodziliby się na usunięcie „obraźliwego dla muzułmańskich imigrantów” symbolu krzyża z flagi narodowej”.
W wywiadzie udzielonym 18 września jednej ze szwajcarskich gazet Petrusic przyznał, że krzyż widniejący na fladze Szwajcarii nawiązuje do korzeni chrześcijańskich państwa, które powinny być respektowane, ale z drugiej strony dodał, że „obecnie konieczny jest rozdział Kościoła od państwa, ponieważ Szwajcaria ma dziś wielokulturowe społeczeństwo”. Dodał, że wielu Szwajcarów po prostu przestało wierzyć, stąd trzeba ich zapytać, czy dalej chcą aby na fladze narodowej widniał symbol wiary chrześcijańskiej.
Petrusic zaproponował powrót do flagi Republiki Helwetyckiej z 1799 r. Nie zawiera ona żadnego symbolu i jest w pasy zielono-czerwono-żółte. Jest podobna do symbolu narodowego Ghany i Boliwii.
Pomysł nie spodobał się przedstawicielom prawie wszystkich ugrupowań politycznych. Istnieją obawy, że propozycja przyczyni się jedynie do pogorszenia nastrojów anty-imigranckich w kraju.
Źródło: Hudson New York, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.