Na Kubie nadal torturuje się przeciwników politycznych

2009-08-14 00:00:00
Na Kubie nadal torturuje się przeciwników politycznych

Koordynator Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia (MCL), Oswaldo Payá wezwał rządy państw i organizacje międzynarodowe do powstrzymania tortur fizycznych i psychicznych, jakim są poddawani więźniowie polityczni w kubańskich zakładach karnych. Jest wśród nich wielu członków MCL.

Na swojej stronie internetowej (http://www.oswaldopaya.org) Payá ujawnił, że więźniowie sumienia „straszliwie cierpią” w „nieludzkich warunkach, na jakie skazały ich władze Kuby”. Podał przykład dwóch osób, przetrzymywanych w więzieniu prowincjalnym w Las Tunas.

- José Daniel Ferrer został zamknięty w karcerze, gdzie śpi na podłodze, a szczury stale wychodzą z otworu, który służy za ubikację. Trudno wyobrazić sobie celę z bardziej okrutnymi warunkami – oświadczył Payá.

Z kolei Alfredo Domínguez został, według rozmowy telefonicznej z jednym z aresztantów, umieszczony w „miejscu dantejskiej kary, znanym jako «skarb»”. Zamknięty nago w karcerze, w którym gryzą go komary, „nie ma żadnej możliwości, żeby się przed nimi ochronić”.

Przywódca MCL ujawnił, że komunistyczne władze za pomocą tortur chcą zniszczyć pokojowo nastawionych więźniów. Od tygodnia podejmują oni strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko szykanom, jakie ich spotykają ze strony służby bezpieczeństwa i strażników więziennych.

- Oprawcy z więzienia w Las Tunas świadomie prowokują tych więźniów, szydząc z nich i oszukując w kwestii wizyt – dodał Payá.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.