Nagrodą ”Defensor Fidei” uhonorowano kapłana - ofiarę prześladowań w Indiach

2009-05-22 00:00:00

Indyjski kapłan katolicki ks. Thomas Chellan został tegorocznym laureatem włoskiej nagrody „Defensor Fidei” (Obrońca Wiary). Był on jedną z pierwszych ofiar przemocy antychrześcijańskiej w stanie Orisa w sierpniu ub.r. Przyznawana od kilku lat nagroda jest dziełem dwóch włoskich instytucji: fundacji „Fides et Ratio” i miesięcznika katolickiego „Il Timone” (Ster) i ma wartość 10 tys. euro.

Zostanie ona wręczona duchownemu 23 maja w miejscowości Oreno di Vimercate koło Mediolanu podczas święta pisma – „Timone Day”. Wcześniej laureat wygłosi odczyt nt. „Indie: między demokracją a prześladowaniami”.

58-letni kapłan był dyrektorem Ośrodka Duszpasterskiego Divyajyoti w mieście Kandhamal diecezji Cuttack-Bhubaneśwar. 25 sierpnia 2008, w dwa dni po rozpoczęciu pogromów chrześcijan w stanie Orisa we wschodnich Indiach, do placówki wdarła się grupa ok. 50 ekstremistów hinduskich, dotkliwie bijąc, znęcając się i ciężko raniąc ks. Chellana, a także pracującą tam siostrę Meenę Barwa. Oprócz pobicia oboje zostali rozebrani do naga, a zakonnicę wleczono ulicami miasteczka a następnie zgwałcono.

Obojgu grożono również spaleniem żywcem, a nawet oblano ich już benzyną. Dopiero pod koniec całego zajścia na miejscu zjawili się policjanci, którzy sprawiali wrażenie, że milcząco wspierali napastników.

Ośrodek w Kandhamalu był jednym z pierwszym obiektów chrześcijańskich w tym stanie, który został zniszczony i spalony.

Obecnie, po pobycie w szpitalu i okresie odzyskiwania zdrowia, ks. Chellan mieszka w ukryciu, w jednym z miejsc w Indiach, gdyż wielokrotnie grożono mu śmiercią.

W ubiegłym roku nagrodę „Defensor Fidei” otrzymał chaldejski arcybiskup Kirkuku – Louis Sako.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.