Najnowszy raport ”Katolicy w Ameryce”

2011-10-26 00:00:00
Najnowszy raport ”Katolicy w Ameryce”


Bardziej „niezależni” od nauki Kościoła podczas podejmowania decyzji moralnych, z coraz mniejszym respektem dla autorytetu Stolicy Apostolskiej oraz poszczególnych biskupów – takie zmiany w cechach amerykańskich katolików, zdaniem autorów najnowszego raportu „Catholics in America”, najbardziej są widoczne na przestrzeni ostatnich 25 lat. Właśnie ukazała się najnowsza, piąta edycja badania prowadzanego co 6 lat wśród osób określających się jako katolicy. Sondaż wykonano na próbie 1442 osób, które zarejestrowały się na specjalnym panelu internetowym.

Wśród najbardziej charakterystycznych wyników sondażu portal „National Catholic Reporter” podkreśla fakt, że istotą wiary dla większości katolików są podstawowe przekonania teologiczne i sakramenty. Dla 73. proc. ankietowanych katolików wiara w zmartwychwstanie jest bardzo ważna, a nauka o Maryi, jako Matce Bożej, jest ważna dla 63 proc. uczestników badania. Także 63 proc. ankietowanych przykłada wagę do takich sakramentów jak Eucharystia, zaś 67 proc. uważa, że pomaganie biednym jest niemal równie ważne, co wiara w zmartwychwstanie.

Stosunek do udziału we Mszach św. różni się w zależności od poszczególnych pokoleń. Przedstawiciele najmłodszego pokolenia katolików, zwanego „milenijnym”, lub ci, którzy stawali się dorosłymi na początku 21 wieku chodzą do kościoła najrzadziej – wynika z badania.

Sondaż wskazuje, że generacja „przedsoborowa” zanika, a na i jej miejsce wchodzi „pokolenie milenijne”, z coraz bardziej dominującymi przedstawicielami katolików pochodzenia latynoskiego. Jeśli chodzi o katolików ze sfery języka hiszpańskiego, są oni bardziej tradycyjnie nastawieni niż nie-Latynosi w kwestiach takich jak rozwody czy aborcja.

Źródło: KAI

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!