Największa zmiana w ponad 2000-letniej historii chrześcijaństwa
2011-10-10 00:00:00
W ostatnich stu latach doszło do największej zmiany w ponad 2000-letniej historii chrześcijaństwa. W tym czasie jego punkt ciężkości przeniósł z północnej półkuli Ziemi na południową. Obecnie trzy czwarte wszystkich chrześcijan zamieszkuje Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję.
Jeszcze w 1910 r. ok. 66 proc. chrześcijan mieszkało w Europie. Sto lat później już tylko 26 proc. – poinformował australijski statystyk religii, Peter Crossing z Sydney podczas Światowego Forum Chrześcijańskiego, które odbyło się w Manado w Indonezji.
Crossing pracuje obecnie z innymi naukowcami nad Chrześcijańskim Atlasem Świata. Australijski naukowiec powiedział, że liczba wyznawców Chrystusa na tle liczby wszystkich mieszkańców naszej planety (6 mld 750 mln) wynosi obecnie ok. 32 proc. Dla porównania przed stu laty wynosiła ona 50 proc., a jej punkt ciężkości dramatycznie przeniósł się na południową półkulę. Patrząc w kontekście geografii, wcześniej znajdował się on na wysokości Madrytu dziś jest w okolicach Timbuktu na Mali. Odnoście zasobów finansowych nadal największymi środkami dysponują chrześcijanie z uprzemysłowionej Północy. Dwie trzecie wyznawców Chrystusa południa naszej planety ma dochody na poziomie tylko 17 proc.
Podczas obrad przedstawiciel Azjatyckiego Aliansu Ewangelikalnego, Koreańczyk Sang-Bok David Kim z Seulu powiedział, że obecne rozmieszczenie chrześcijan na świecie wyraźnie pokazuje, że chrześcijaństwo nie jest już „religią białego człowieka”. – Chrześcijanie są teraz wszędzie – powiedział ewangelikalny teolog.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.