Napięte stosunki między Argentyną i Watykanem
2008-05-27 00:00:00
Metropolita Buenos Aires kard. Jorge Maria Bergoglio został wezwany do Watykanu w związku z napiętymi stosunkami dyplomatycznymi między Stolicą Apostolską i Argentyną. Przewodniczący argentyńskiego episkopatu przybył do Rzymu 24 maja - poinformowała agencja AFP.
Stosunki watykańsko-argentyńskie pogorszyły się po niedawnym wecie Stolicy Apostolskiej wobec nominacji nowego ambasadora Argentyny przy Stolicy Świętej. Alberto Iribarne jest rozwiedziony i zawarł drugie małżeństwo, co jest niezgodne z nauczaniem Kościoła. Korporacja Adwokatów Katolickich wezwała w lutym br. rząd pani prezydent Cristiny Kirchner do natychmiastowego odwołania tej kandydatury, gdyż wytworzyła się „sytuacja napięcia” między obu państwami. Adwokaci tłumaczą odmowę Stolicy Apostolskiej również tym, że Iribarne jest jednym z sygnatariuszy kontrowersyjnego Narodowego Planu przeciwko Dyskryminacji, ostro krytykowanego zarówno przez Kościół katolicki, jak i organizacje obrońców życia i rodziny. Zdaniem Korporacji plan ten zawiera zapisy „nie do przyjęcia”, dotyczące aborcji, homoseksualizmu, a także zmiany modelu stosunków Kościół-państwo, która pociągnie za sobą m.in. wykluczenie obecności kapelanów katolickich w więzieniach, szpitalach i wojsku oraz eliminację symboli religijnych w urzędach państwowych itd.".
Wcześniej powodem konfliktu było cofnięcie przez argentyńskie władze misji biskupowi polowemu Antonio Baseotto po tym, jak w 2005 r. o jednym z ministrów – jawnych zwolenników legalizacji aborcji – powiedział, że „takiemu warto byłoby zawiesić kamień młyński u szyi i wrzucić w morze”. Ten cytat biblijny biskupa wywołał w Argentynie polityczną histerię. „Wrzucanie w morze” porównywano z metodami, którymi rozprawiała się z opozycją w latach 70. tamtejsza junta wojskowa. Władze państwowe domagały się dymisji hierarchy. Ostatecznie jednak zachował on swą funkcję przez dwa lata, po czym, ukończywszy 75 lat, przeszedł na emeryturę.
Wizyta w Argentynie watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone w listopadzie ub.r. nie doprowadziła do zgody, nawet mimo zaproszenia papieża do odwiedzenia tego kraju. Obserwatorzy spodziewają się, że do znalezienia wyjścia z impasu może przyczynić się czerwcowa pani prezydent Kirchner w Rzymie, która przyjedzie na szczyt FAO.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.