Napięte stosunki między Argentyną i Watykanem

2008-05-27 00:00:00

Metropolita Buenos Aires kard. Jorge Maria Bergoglio został wezwany do Watykanu w związku z napiętymi stosunkami dyplomatycznymi między Stolicą Apostolską i Argentyną. Przewodniczący argentyńskiego episkopatu przybył do Rzymu 24 maja - poinformowała agencja AFP.

Stosunki watykańsko-argentyńskie pogorszyły się po niedawnym wecie Stolicy Apostolskiej wobec nominacji nowego ambasadora Argentyny przy Stolicy Świętej. Alberto Iribarne jest rozwiedziony i zawarł drugie małżeństwo, co jest niezgodne z nauczaniem Kościoła. Korporacja Adwokatów Katolickich wezwała w lutym br. rząd pani prezydent Cristiny Kirchner do natychmiastowego odwołania tej kandydatury, gdyż wytworzyła się „sytuacja napięcia” między obu państwami. Adwokaci tłumaczą odmowę Stolicy Apostolskiej również tym, że Iribarne jest jednym z sygnatariuszy kontrowersyjnego Narodowego Planu przeciwko Dyskryminacji, ostro krytykowanego zarówno przez Kościół katolicki, jak i organizacje obrońców życia i rodziny. Zdaniem Korporacji plan ten zawiera zapisy „nie do przyjęcia”, dotyczące aborcji, homoseksualizmu, a także zmiany modelu stosunków Kościół-państwo, która pociągnie za sobą m.in. wykluczenie obecności kapelanów katolickich w więzieniach, szpitalach i wojsku oraz eliminację symboli religijnych w urzędach państwowych itd.".

Wcześniej powodem konfliktu było cofnięcie przez argentyńskie władze misji biskupowi polowemu Antonio Baseotto po tym, jak w 2005 r. o jednym z ministrów – jawnych zwolenników legalizacji aborcji – powiedział, że „takiemu warto byłoby zawiesić kamień młyński u szyi i wrzucić w morze”. Ten cytat biblijny biskupa wywołał w Argentynie polityczną histerię. „Wrzucanie w morze” porównywano z metodami, którymi rozprawiała się z opozycją w latach 70. tamtejsza junta wojskowa. Władze państwowe domagały się dymisji hierarchy. Ostatecznie jednak zachował on swą funkcję przez dwa lata, po czym, ukończywszy 75 lat, przeszedł na emeryturę.

Wizyta w Argentynie watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone w listopadzie ub.r. nie doprowadziła do zgody, nawet mimo zaproszenia papieża do odwiedzenia tego kraju. Obserwatorzy spodziewają się, że do znalezienia wyjścia z impasu może przyczynić się czerwcowa pani prezydent Kirchner w Rzymie, która przyjedzie na szczyt FAO.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.