Narastający euro-sceptycyzm Brytyjczyków

2011-10-27 00:00:00
Narastający euro-sceptycyzm Brytyjczyków


Nie minęło kilka dni od wieców zorganizowanych w sobotę przez konserwatywnych posłów, domagających się przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa w UE, a największy w kraju nadawca radiowo-telewizyjny zaniepokoił się badaniami opinii publicznej, które wskazują, że zdecydowana większość obywateli jest negatywnie nastawiona do struktur unijnych.

Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Brytyjczyków chętnie zagłosowałaby w powszechnym referendum za wycofaniem się z Unii Europejskiej. Tylko 10 proc. chce utrzymania dotychczasowego status quo.

Dwie trzecie posłów Partii Konserwatywnej chce renegocjować układ Wielkiej Brytanii z Unią Europejska, ale boją się ujawnić swoje prawdziwe uczucia euro-sceptycyzmu – twierdzą anonimowi informatorzy stacji z Partii Konserwatywnej.

Publicznie wzywam do renegocjacji traktatu z Lizbony. Prywatnie zaś uważam, że powinniśmy się całkowite wycofać z Unii Europejskiej. I jest wiele innych takich osób, które uważają tak jak ja – mówi jeden z anonimowych eurosceptyków.

Dziennikarz BBC Edward Stourton zastanawia się, czy kryzys w strefie euro ośmielił większą liczbę polityków, by zaczęli szczerze mówić o ich stosunku do członkostwa w UE. Obecnie tylko jedna trzecia posłów Partii Konserwatywnej chce, by ich kraj pozostał w UE. Pozostała grupa najchętniej wycofałaby się ze struktur unijnych. Dlatego, jak twierdzą obserwatorzy sceny politycznej w Wielkiej Brytanii, wkrótce może dojść do poważnego zderzenia premiera Camerona i jego rządu z euro-sceptykami z partii. Już teraz mówi się o pozbawianiu funkcji partyjnych niektórych członków.

Douglas Carswell, jeden z torysów z okręgu wyborczego w Essex twierdzi, że do odważnego sprzeciwiania się polityce rządu zachęciła wielu torysów pogarszająca się sytuacja ekonomiczna strefy euro. Używa on porównania „o przykuciu do trupa, zamiast złączenia z zamożnym blokiem handlowym”. Przekonuje też, że wszyscy się zgadzają, iż zasadnicza reforma strefy euro jest nieunikniona.

Źródło: BBC, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.