Naród rosyjski jednym z najbardziej religijnych w Europie

2011-05-09 00:00:00
Naród rosyjski jednym z najbardziej religijnych w Europie


Zdecydowana większość mieszkańców Rosji (82 proc.) wierzy w Boga – tak wynika z niedawno przeprowadzonych badań opinii publicznej. Okazuje się, że Rosjanie należą do grupy najbardziej religijnych narodów Europy. Chociaż jest to pozytywna wiadomość, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę ateistów w innych państwach np. w Szwajcarii (aż 37 proc.), to jednak tylko nieliczni Rosjanie są praktykujący. 

Badania przeprowadzono na próbie 1500 respondentów, w wieku 18 i więcej lat, zamieszkujących 44 regiony kraju.

„To jest zdumiewające” – zauważa portal AsiaNews. Dodaje, że w kraju, w którym ateizm był nauczany od pokoleń i szerzony na cały świat, tylko 13 procent stwierdziło, że nie wierzy w Boga. Pozostałe 5 procent na pytanie dot. wiary, przyznało, że ma trudności z odpowiedzią.

Wśród niewierzących, dwa razy więcej jest mężczyzn niż kobiet (68 proc. w porównaniu z 32 proc.). Ateistów można znaleźć, głównie wśród robotników i osób najbiedniejszych.

27 procent wierzących nie należy do żadnej zorganizowanej religii. Odsetek ten jest wyższy wśród grupy młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat (34 proc.) oraz wśród studentów (38 proc.).

Cztery procent respondentów stwierdziło, że są muzułmanami. Niewielu jest buddystów, katolików, protestantów i żydów. Ponad połowa wszystkich wierzących, przyznaje, że są wyznania prawosławnego.

W tej ostatniej grupie, 62 proc. stanowią kobiety. Czterdzieści procent wszystkich wierzących mieszka w miastach, liczących 250 tys. lub więcej osób. 

Badani uznali, że prawosławie, to część ich tożsamości narodowej. Tylko 3 procent uczęszcza co tydzień do kościoła.

W ub. środę swoje wyniki badań na temat religijności Rosjan opublikowała również agencja Interfax Religia. Wyniki te potwierdzają, że Rosjanie są jednym z najbardziej religijnych narodów w Europie.

Dla porównania, najwięcej ateistów jest w Szwajcarii (37 procent ludności), w Belgii (36 proc.), w Wielkiej Brytanii (34 proc.) i w Niemczech – 31 proc.

Źródło: AsiaNews, AS

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!