Naród rosyjski jednym z najbardziej religijnych w Europie

2011-05-09 00:00:00
Naród rosyjski jednym z najbardziej religijnych w Europie


Zdecydowana większość mieszkańców Rosji (82 proc.) wierzy w Boga – tak wynika z niedawno przeprowadzonych badań opinii publicznej. Okazuje się, że Rosjanie należą do grupy najbardziej religijnych narodów Europy. Chociaż jest to pozytywna wiadomość, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę ateistów w innych państwach np. w Szwajcarii (aż 37 proc.), to jednak tylko nieliczni Rosjanie są praktykujący. 

Badania przeprowadzono na próbie 1500 respondentów, w wieku 18 i więcej lat, zamieszkujących 44 regiony kraju.

„To jest zdumiewające” – zauważa portal AsiaNews. Dodaje, że w kraju, w którym ateizm był nauczany od pokoleń i szerzony na cały świat, tylko 13 procent stwierdziło, że nie wierzy w Boga. Pozostałe 5 procent na pytanie dot. wiary, przyznało, że ma trudności z odpowiedzią.

Wśród niewierzących, dwa razy więcej jest mężczyzn niż kobiet (68 proc. w porównaniu z 32 proc.). Ateistów można znaleźć, głównie wśród robotników i osób najbiedniejszych.

27 procent wierzących nie należy do żadnej zorganizowanej religii. Odsetek ten jest wyższy wśród grupy młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat (34 proc.) oraz wśród studentów (38 proc.).

Cztery procent respondentów stwierdziło, że są muzułmanami. Niewielu jest buddystów, katolików, protestantów i żydów. Ponad połowa wszystkich wierzących, przyznaje, że są wyznania prawosławnego.

W tej ostatniej grupie, 62 proc. stanowią kobiety. Czterdzieści procent wszystkich wierzących mieszka w miastach, liczących 250 tys. lub więcej osób. 

Badani uznali, że prawosławie, to część ich tożsamości narodowej. Tylko 3 procent uczęszcza co tydzień do kościoła.

W ub. środę swoje wyniki badań na temat religijności Rosjan opublikowała również agencja Interfax Religia. Wyniki te potwierdzają, że Rosjanie są jednym z najbardziej religijnych narodów w Europie.

Dla porównania, najwięcej ateistów jest w Szwajcarii (37 procent ludności), w Belgii (36 proc.), w Wielkiej Brytanii (34 proc.) i w Niemczech – 31 proc.

Źródło: AsiaNews, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.