Narodowa Akademia Medycyny w Argentynie odrzuca aborcję

2010-10-26 00:00:00
Narodowa Akademia Medycyny w Argentynie odrzuca aborcję

Argentyńska Narodowa Akademia Medycyny wyraziła sprzeciw wobec aborcji i oświadczyła, że z naukowego i biologicznego punktu widzenia „dziecko nienarodzone jest istotą ludzką, której życie zaczyna się w chwili poczęcia”. Jest ono „podmiotem prawa”, uznawanego m.in. przez państwową Konstytucję i traktaty międzynarodowe.

Oświadczenie Akademii pt. „Etyka i przysięga lekarska bronią dziecka nienarodzonego i każdego życia” zostało podpisane przez jej prezesa, Juana Ghirlandę i sekretarza, Roberto Pradiera. Głosi ono, że „zniszczenie ludzkiego embrionu oznacza niedopuszczenie do narodzenia istoty ludzkiej”.

Przypomina również, że „zdrowie publiczne” wymaga troski i ochrony „matki i jej dziecka, życia matki i nienarodzonego dziecka”. Obowiązkiem lekarza jest „ratowanie obydwu”, nawet gdy społeczeństwo „wybiera śmierć jako rozwiązanie”.

Członkowie Akademii wzywają wszystkich argentyńskich lekarzy do wierności przysiędze Hipokratesa, przypominając, że prawo do sprzeciwu sumienia powoduje, iż nie mogą być zmuszani do działań sprzecznych ze swoimi przekonaniami etycznymi i religijnymi.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!